Turgaus istorijos – ne viskas auksas, kas auksu žiba

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, nuo 2008 m. turgaviečių ir turgelių skaičius šalyje padidėjo 2,5 karto. Šiuo metu Lietuvoje veikia 242 turgavietės, iš jų – 76 laikinos prekyvietės. Iš viso yra užregistruota beveik 5 tūkst. (4 920) asmenų, kurie gali turgavietėse prekiauti maisto produktais.

Per tris šių metų ketvirčius Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai patikrino 71 % visų registruotų turgaviečių. Vien per rugsėjo mėnesį patikrintos 69 turgavietės, 413 prekiautojų, 21 tona maisto produktų. Patikrinimai, kurių metu buvo rasta įvairių pažeidimų, sudarė beveik trečdalį (28%) visų patikrinimų skaičiaus.

Specialistai pastebi, kad lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, bendras fiksuojamų pažeidimų skaičius sumažėjo. Sumažėjo ženklinimo ir produktų atsekamumo pažeidimų. Tačiau dar ne visi prekiautojai sugeba tinkamai įgyvendinti higienos.

Ženklinant dažniausiai klaidingai nurodoma maisto produktų kilmės šalis, etiketėse pateikiama ne visa reikiama informacija. Pasitaikė atvejų, kai maisto produktai buvo pardavinėjami visai be ženklinimo etikečių, kai kurie prekybininkai negalėjo pateikti maisto produktų įsigijimo dokumentų ar pateikė juos klaidingai užpildytus, užfiksuota ir maisto produktų tinkamumo vartoti terminų nesilaikymo atvejų.

Nuo metų pradžios buvo gauta 140 vartotojų skundų dėl pažeidimų turgavietėse, tai sudarė 7 % visų užregistruotų skundų, trečdalis jų pasitvirtino. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, vartotojų skundų procentas išliko panašus.

Dėl pasikartojančių nustatytų pažeidimų buvo sustabdyta prekiautojos veikla Vilniaus Kalvarijų turgavietėje. Moteris prekiavo žuvininkystės produktais nesilaikydama higienos reikalavimų, rasta produktų su aiškiais gedimo požymiais, dalis jų nebuvo paženklinti pagal reikalavimus, prekiautoja negalėjo pateikti kai kurių produktų įsigijimo dokumentų. Jai uždrausta tiekti į rinką beveik 60 kg nekokybiškų žuvininkystės produktų, skirta bauda. Toje pačioje turgavietėje uždrausta veikla ir prekiautojui, prekiavusiam neženklintais kiaušiniais.

Kitai prekiautojai neleista pardavinėti žuvies gaminių ir koldūnų UAB „Pakruojo prekyba“ (Pakruojo raj.) prekyvietėje. Pardavėja daliai prekių negalėjo pateikti įsigijimo dokumentų, rasta produktų neženklintų ir su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais (87 kg). Prekiautojai skirta bauda, nurodyta nesaugius produktus nedelsiant sunaikinti specializuotoje atliekų tvarkymo įmonėje.

UAB ,,Prekybos bazė Urmas“ (Kaunas) turgavietėje uždrausta maisto tvarkymo veikla dėl prekybos pieno produktais su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, pieno produktai buvo laikomi nepaisant temperatūros režimo, pardavėja negalėjo pateikti produktų įsigijimo dokumentų, prekiavo neženklintais produktais.

Veisiejų miestelio prekyvietėje (Lazdijų raj.) dėl higienos reikalavimų nesilaikymo sustabdyta prekyba šaldyta žuvimi ir sūdytomis silkėmis.

,,Kad vartotojai įsigytų tikrai saugius produktus, visų pirma turi juos pirkti turgavietėse ar ūkininkų turgeliuose, o ne prieigose, prie parduotuvių ar šalikelėse. Turgavietėse prekiaujantys atsako už parduodamų produktų saugą ir kokybę. Įsigijus nekokybiškų produktų ar pastebėjus, kad prekiautojai nesilaiko asmens higienos, neužtikrina produktų laikymo sąlygų, vartotojai gali kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba užpildyti elektroninę formą interneto svetainėje www.vmvt.lt“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aurelija Načienė.

Taip pat vartotojai gali kreiptis ir pranešti nevartok.lt bei taip informuoti visuomenę.

Kategorija: Vartojimo paslaugos | Žymės: , , ,

Pakomentuok. Būk pirmas!

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>