Nematomi internetinės prekybos pavojai

Kelių metų tendencija rodo, kad internetinė prekyba įgauna vis didesnį mastą. Vartotojai naršo interneto svetaines ieškodami patrauklių akcijų, nuolaidų ar pigesnių maisto prekių. Nemaža dalis maisto tvarkymo subjektų šalia įprastinės pardavimo veiklos susikuria ir svetaines internete, kur reklamuoja ir pardavinėja konditerijos gaminius, pieno produktus, vaisius, daržoves, maisto papildus ir kitus produktus. Dažnai siūloma prekes pristatyti pirkėjui tiesiai į namus.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba perspėja, kad pastaruoju metu daugėja gyventojų skundų dėl maisto produktų, siūlomų vartotojams įvairiuose internetiniuose skelbimų portaluose, saugos ir kokybės. Užregistruoti ir keli apsinuodijimo maistu atvejai, kai buvo pasivaišinta internetu užsakytu „naminiu“ tortu ar į įstaigas pristatomais pietumis.

,,Vienu pavyzdžių galėtų būti namų šeimininkės, kurios nedidelėse namų virtuvėse kepa tortus, šakočius ar kitus konditerijos gaminius, kasdien gamina kelių karštų patiekalų pietus dideliam žmonių skaičiui. Kartais tokios gamybos mastai prilygsta nedidelio konditerijos cecho ar kavinės gamybos apimtims. Tačiau tokį tortą įsigydamas ar užsakydamas pietus, vartotojas turėtų žinoti, kad nedidėlėje, buitinėje virtuvėje nėra galimybių užtikrinti higienos sąlygas, tinkamas žaliavų ir produktų laikymo sąlygas. Viskas gaminama ant vieno ir to paties stalo, saugoma tame pačiame šaldytuve, kur termiškai neapdorotos, nedezinfekuotos žaliavos gali užteršti jau pagamintus gatavus produktus”, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aurelija Načienė.

Specialistės teigimu, dažniausiai vartotojai, susigundę „naminiais“ tortais ar pietumis, nežino ir neįvertina galimų pavojų maisto produktų saugai, tuo pačiu ir savo sveikatai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, surinktais tiriant ūmius infekcinius žarnyno protrūkius, viena dažniausių tokių incidentų priežasčių – technologinio proceso pažeidimai, asmens ir maisto ruošimo higienos reikalavimų neišmanymas.

2012 metais per 40 % visų apsinuodijimo maistu protrūkių kilo dėl iš namų atsineštų tortų, rūkytų žuvų gaminių ir kitų „naminių“ maisto produktų. Praėjusią savaitę Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tyrė ir pirmąjį šiais metais vartotojo skundą apie atvejį, kai internetu užsisakius Maskarponės sūrio tortą ir jogurtinį juodo šokolado tortą, šiais saldumynais apsinuodijo 3 vaikai, kurie buvo paguldyti į ligoninę. Atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad tortus kepęs asmuo savo veiklą vykdė nelegaliai.

„Vartotojai turėtų žinoti, kad internete savo pagamintais maisto produktais ar patiekalais prekiaujantys asmenys ne visuomet savo veiklą vykdo legaliai. Gaminti patiekalus, kepti tortus, pardavinėti maisto produktus galima tik turint maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, kurį pagal įmonių veiklos vietą išduoda teritoriniai valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyriai. Atsakingos institucijos išduotas leidimas veiklai nėra formalumas – tai oficialiai patvirtintas liudijimas, kad maistas yra tvarkomas tinkamomis, higienos reikalavimus atitinkančiomis sąlygomis, darbuotojai yra pasitikrinę sveikatą ir išklausę maisto tvarkymo ir asmeninės higienos žinių kursus, kad įmonė yra tikrinama ir kontroliuojama“, – pabrėžė A. Načienė.

Vartotojai prieš įsigydami maisto produktus iš internetinės svetainės, gali patikrinti, ar maisto tvarkymo įmonė veikia legaliai. Suvedus maisto tvarkymo subjekto pavadinimą ar fizinio asmens vardą, pavardę, galima sužinoti, ar šis maisto tvarkytojas yra registruotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sąraše, ar jam išduotas maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas.

Kategorija: Vartojimo paslaugos | Žymės: , ,

Komentarai (2)

  1. Neperseniausiai tris mėnesius lankiausi JAV Čikagos mieste. Nustebino super stiprios pirkėjo apsaugos, jų teisės. Jei prekė nepatiko ar ji turi kokį smulkų broką, pirkėjas gali grąžinti net po metų kitų. Negana to, prekę galima grąžinti į bet kurią prekybos sistemos parduotuvę (Target, Cosco, Walgreens ir kt.), taip pat nereikia pristatyti net prekės pirkimo kvito. Prekę drąsiai galima pirkti turgelyje, parduotuvėje, internetinėje parduotuvėje. Už nepatikusios prekės gražinimą, grąžinami visos turėtos išlaidos (siuntimo, prekės kaina, mokesčiai). Mes dažnai nepatenkinti esame kinietiškos prekės kokybe, JAV tokios problemos nėra – čia kinietiškos prekės tiesiog idealios.
    Būna ir išimčių. Turgelyje su dukra nusipirkome iš lenko daktariškos dešros. Jis ją supjaustė plonomis riektėmis (tai įprasta JAV visiems maisto prekėms), įpakavo ir atidavė mums. Grįžę namo, pajutome nelabai kokį kvapą, tad nusprendėme jos nevalgyti. Aš pasiūliau ją išmesti (taip visada Lietuvoje darome), bet dukra pareiškė, kad dar to nebuvo per 14 jos gyvenimo JAV metų. Rytojaus dieną nuvežėme atgal lenkui į turgų jo parduota dešrą (40-50km). Grąžinus prekę, jo paklausiau, kodėl jis tokią prekę pardavinėja, gi vis tiek jam grąžins. Lenkas atsako, kad ne visi grąžina, o neparduoti negalįs, nes pats turi nuostolių. Nuo šio lenko netoli pažengę ir mūsų verslininkai lietuviai. Kol nebus amerikoniškos tvarkos, tol tokie verslininkai bujos kaip tarakonai. Dasigyvenom net iki to, kad turėdamas prekės kvito, negali grąžinti nekokybiškos prekės. Amerikoje to net negali būti, gavę iš gyventojo skundą, mokesčiai formaliai atlieka fakto patikrinimą ir skiria kompleksą baudų: 10 000-30 000 dolerių baudą, jei įmonės vadovų vaikai gauną valstybės išlaikymą iki 2 metų, kitas nuolaidas bustui, jos yra atimamos. Baudas privalai sumokėti ar samdyti advokatų kontorą ir duoti į teismą mokesčius. Kol tokių griežtų priemonių nebus pas mus Lietuvoje, tol visokio plauko verslininkai masiškai sukčiaus. Atrodo, kad valstybės galvos bandys įvesti tvarką internetinėje prekyboje, nors aš nelabai tikiu ar jiems pavyks. Gerai pradžiai nors bando, o gausis kaip visada…

  2. Na taip, nelegali prekyba internetu, ypatingai per Facebook įvairias temines grupes tikrai vyksta. O naminius gaminius pirkti manau galima tik iš tikrai patikimo, tai yra pažystamo ar artimųjų jau bandyto, ragauto, gamintojo. Kartais natūralumo ir sveikumo noras tikrai gali virsti apsinuodijimu ar kokios infekcinės ligos pasigavimu.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>