Ką surado darželinukų maiste

Tėvams susirūpinus dėl vaikų maitinimo kokybės Vilniaus darželiuose, jų nuogąstavimus patvirtino ir akredituota laboratorija. Tyrimo rezultatai šokiravo. Pasirodo, darželinukai bandomi pasotinti varške, pienu, kuriuose knibžda pavojingų bakterijų, po etikete „Aukščiausia rūšis“ slepiasi antrarūšis mėsos gaminys, džiovintuose vaisiuose – vaikams apskritai draudžiamas vartoti cheminis junginys.

Lietuvos tėvų forumas (LTF) susirūpinęs dėl tokių rezultatų. Dar labiau neramina situacija, kad tėvai neturi jokios realios galios reguliuoti vaikams darželiuose lėkštėse teikiamų maisto produktų kokybės. „Tokia situacija susidarė dėl centralizuoto maisto produktų ikimokyklinėms įstaigoms tiekimo specifikos – teisę tiekti visus maisto produktus turi išskirtinai tik viena vienintelė įmonė. Vienvaldystė naikina konkurencijos pojūtį. Gal dėl to ir nukenčia tiekėjo tiekiamų gaminių kokybė, ypač kai konkuruojama buvo vien tik kaina? Esant keliems tiekėjams ir didesnei konkurencijai, manau, būtų dirbama atsakingiau“, – kalbėjo LTF pirmininkas Audrius Murauskas.

„Aišku, smagu pirkti pigiau, bet pažvelkime į tyrimo rezultatus. Į darželį pristatoma varškė, kurios etiketėje skelbiama, kad ji yra 9 proc. riebumo, o iš tiesų, bent jau konkretaus ištirto gaminio šis rodiklis yra kur kas mažesnis – 7,3 proc. su 0,28 proc. paklaida. Žaliavinių baltymų kiekis vietoje etiketėje deklaruotų 16 yra 12,68 proc. su 0,13 proc. paklaida”, – vardijo A.Murauskas.

Tokie tyrimų rezultatai verčia prabilti ir apie galimą apgaulę. Kaip kitaip vadinti faktą, kai produktas pristatomas kaip didesnės kokybės ir riebumo, tai yra ir vertės, nei yra. Tai bendrovei leidžia sutaupyti, bet šiuo atveju, vaikų sveikatos sąskaita.

Specialistės komentaras

Susipažinusi su karštai rūkytos dešros, aviečių uogienės, trintos varškės, virtų pieniškų dešrelių bei pasterizuoto pieno, paimtų iš vaikų darželio tyrimo rezultatais, visuomenės sveikatos saugos specialistė Loreta Piešinė teigė, kad tyrimų rezultatai parodė, kad kai kurie į darželį patekę produktai nėra saugūs, tad tiekėjas pažeidė Lietuvos Respublikos Produktų saugos įstatymą. Jame teigiama, kad platintojo pareiga yra užtikrinti gaminių saugą.

Platintojas privalo teikti į rinką tik saugius gaminius. Tai akcentuojama ir maitinimo tvarkos apraše. L.Piešinė komentavo: „Tyrimų protokole teigiama, kad rūkytoje dešroje rasta nitritų, nitratų, glutamo rūgšties E620 – skonio stipriklio. Ši glutamo rūgštis, pagaminta pramoniniu būdu, pagaminta glutamo rūgštis bei jos druskos veikia kaip neurotoksinai. Jie gali sukelti smegenų auglius, paryškinti migreną, depresiją bei kitas nervų sistemos ligas, mąstymo sutrikimus, išprovokuoti Alzheimerio, Parkinsono ligą. Taip pat alergijas, bronchinę astmą, hormonų disbalansą.

Dešroje rasti nitritai, o jie organizme sukelia deguonies badą. Nitratams ir nitritams jungiantis su baltymais susidaro nuodingi ir net kancerogeniški (sukeliantys vėžį) junginiai.Pagal tyrimo protokolą, tirti atvežtame piene rasta Escherichia ir Enterobacter bei Pseudomonas bakterijų genčių atstovų. Pieno produktai kaip ir bet kuris kitas maistas turi būti saugus, pseudomonų neturi būti. Jeigu jų likę, vadinasi, produktas buvo netinkamai apdorotas. Dėl šių mikroorganizmų gali išsivystyti šlapimo ir kvėpavimo takų sistemos ligos, virškinamojo trakto, kaulų ir sąnarių infekcijos, daugumą odos išbėrimų bei dermatitą”. LTF vadovas teigė nemanąs, kad šiuo metu Vilniaus darželiams maistą tiekianti UAB „Pontem“ tikslingai ketina kenkti vaikams. Bet jos neatsakingi veiksmai prie to priveda. „Suprantu, kad produktus gamino, etiketes rengė ir klijavo ne tiekėjas. Bet jis privalo, kaip reikalaujama, pats kontroliuoti, kokius gaminius tiekia, juolab, kad, pavyzdžiui, pieno etiketėje nurodyta, jog už kokybę atsakinga platintoja – UAB „Pontem“. Kitu atveju tai būtų tas pats, kaip automobilių gamintojas sakytų, kad jis neatsakingas už automobilio techninę būklę dėl to, kad ne jis pats gamina detales, o jas įsigyja iš kito gamintojo“, – sakė A.Murauskas.

Pasitelkė antstolį

Precendento neturintį maisto produktų, pristatytų į vieną Vilniaus vaikų lopšelį-darželį, tyrimą užsakė Lietuvos tėvų forumas, sulaukęs pagalbos prašymo iš vienos ugdymo įstaigos tėvų komiteto.Tėvai ne pirmus metus bando prisibelsti į Vilniaus valdžios sąžinę, kad būtų bandoma gerinti maisto kokybę vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Tėvų teigimu, maisto produktų kokybė vis prastėja ir prastėja. Kyla klausimas ar tai nėra pasekmė to, kad visus maisto produktus Vilniaus darželiams tiekia ta pati įmonė, tą dariusi dar ir sovietmečiu, tik per laiką ji buvo privatizuota ir pakeitė pavadinimą.

Visi skundai ir pastangos keisti situaciją – veltui. Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol liko kurčia tėvų prašymams, kad darželiai pagal kainos ir kokybės santykį patys galėtų pasirinkti, iš kurio gamintojo ar ūkininko pirkti sviestą, kieno prašyti daržovių, kur užsisakyti mėsos ir pan. Dabartinė situacija yra tokia, kad darželis gauna tokios kokybės maisto produktus, kaip patogiau tiekėjui, be galimybės jį prispausti ir išreikalauti kokybiškesnių prekių.

Trūkus kantrybei, nuspręsta pasikliauti moksliniais metodais ir viešumu. Gal vaikų maitinimas darželiuose valdžios dėmesio sulauks paviešinus maisto, kuris siūlomas mažyliams, sudėtį ir kokybę?

Sausio 10-17 dienomis iš vieno vaikų lopšelio-darželio sandėlio buvo paimtą maisto produktų ir jie iš karto buvo pristatyti į specializuotą laboratoriją. Juos tyrė Kauno technologijos universiteto Maisto tyrimo instituto Maisto tyrimo centro specialistai.

Iš kur ir kaip imti gaminiai stebėjo antstolis Marius Lekečinskas. Jis yra patvirtinęs, kad į laboratoriją tyrimui pristatyti būtent tie maisto gaminiai, kurie buvo paimti iš darželio sandėlio. „Produktus ėmėme atsitiktine tvarka“, – pasakojo A. Murauskas.

Kategorija: Vartojimo paslaugos | Žymės: , ,

Komentarai (2)

  1. eta:

    Manau ne tik darzelius,bet ir mokyklas patikrinti.

  2. Mama ne is Vilniaus:

    Aplamai nesuprantu, kas vaikams duoda rukytas desras?

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>