Teleloto lošimas. Ar verta tikėtis laimėjimo?

Kas laimi Teleloto…

„Šią savaitę aukso puode – MILIJONAS, auksinis kamuoliukas 48-tas!“ – šiuos žodžius dažnai girdime reklamose per TV ar per radiją, ar net parduotuvėje. Teleloto manija užvaldė Lietuvą jau seniai ir, nors pats pikas turbūt jau atslūgo, žmonės vis tiek žaidžia tą žaidimą, kur sekmadienio vakare galima laimėti milijoną arba daug daiktinių prizų.

Visa tai yra gražu, yra pasakojama daug sėkmės istorijų, kaip visoj Lietuvoj laimėti milijonai, automobiliai ir kiti daiktai. Tačiau pažiūrėkime į visą tą loteriją iš kitos pusės – iš matematinės. Kiek procentų žaidėjų vidutiniškai laimi per vieną lošimą? Ar loterijos organizatoriai išdalina pakankamai pinigų? Kodėl nei karto nebuvo laimėtas aukso puodas po kokio 30-to kamuoliuko? Galų gale, ar verta apskritai žaisti? Atsakymus į šiuos klausimus rasite šiame straipsnyje.

Taisyklės

Visų pirma, priminsiu taisykles, nors abejoju, kad Lietuvoje yra daug žmonių, nežinančių Teleloto taisyklių. Biliete, kuris kainuoja 2 Lt, yra atspausdinama skaičių lentelė 5×5, kur pirmame stulpelyje skaičiai nuo 1 iki 15, antrame nuo 16 iki 30, ir t.t. iki 75. Kiekvienas stulpelis turi spalvą-pavadinimą, iš kairės į dešinę tai yra mėlyna, juoda, raudona, geltona ir žalia. Per lošimą ridenami kamuoliukai, o žaidėjai namuose juos užbraukinėja. Laimėtojai išaiškinami keturiais etapais:

1. Kampų žaidime laimi tie, kurie iki 35 kamuoliuko užbraukia keturis skaičius, esančius lentelės kampuose.
2. Vidurinės eilutės žaidime laimi tie, kurie iki 40 kamuoliuko užbraukia vidurinėje eilutėje esančius penkis skaičius
3. Įstrižainių žaidime laimi tie, kurie iki 45 kamuoliuko užbraukia biliete esančias įstrižaines – iš viso 9 skaičius
4. Visos eilutes žaidime laimi tie, kurie pirmieji užbraukia visą lentelę. Jei tai spėjama padaryti iki auksinio kamuoliuko arba su juo, tada laimimas aukso puodas, kitu atveju – didysis prizas, kuris dažniausiai yra apie 100 000 Lt.

Kiek laimi žaidėjai

Dabar apie laimėjimų sumas. Pagal visą teoriją yra taip, kad kiekvienai iš šių keturių laimėtojų grupių skiriamas prizinis fondas – tai yra tam tikras procentas nuo visų parduotų bilietų kainos. Viešai niekur neradau, kad būtų skelbta tas procentas ir parduotų bilietų skaičius, bet pabandžiau paskaičiuoti tendencijas:
1. Didžiausią bilieto numerį laimėjusio daiktinį prizą padauginam iš 2 Lt ir sužinome parduotų bilietų skaičių (minimalų).
2. Padauginame vieno žmogaus, tarkime, kampų laimėjimą iš kampų laimėtojų skaičiaus ir sužinome, kiek pinigų buvo skirta kampų žaidimui.
3. Padaliname kampų žaidimui skirtus pinigus iš visų parduotų bilietų vertės ir gauname procentą.

Iš paskutinių dešimties lošimų gaunasi tokia lentelė:

Matome, kad skaičiai kažkiek šokinėja, paklaida gaunasi dėl to, kad:
1. Mes tiksliai nežinome parduotų bilietų skaičiaus
2. Suma, padalinta iš laimėtojų skaičiaus, apvalinama visada į mažesnę pusę, t.y. jei kiekvienas kampų žaidėjas pasidalinus turi gauti 2,98 Lt, jis vis tiek gauna 2 Lt

Na bet vis tiek, galima daryti apytiksles išvadas, kad kampams skiriama maždaug 3,5 procento, eilutei 6,5 procento, o įstrižainėms 4 procentai nuo nominalios parduotų bilietų vertės, sumoje gaunasi apie 14 procentų.

Kokia yra tikimybė laimėti?

Be abejo, kaip ir kiekvienoje loterijoje, galima paskaičiuoti laimėjimo tikimybę. Tačiau Teleloto loterijoje teorinis skaičiavimas pagal tikimybių teorija gaunasi pakankamai sudėtingas ir griozdiškas, be to nesu tikras, kad mano skaičiavimų idėja buvo teisinga, dėl to jos čia net neminėsiu. Eisime kitu keliu: parašiau skriptą PHP kalba, kuris tiesiog sumodeliuoja Teleloto lošimą.

1. Sugeneruoja 2000 atsitiktinių Teleloto bilietų (daugiau neleido apribojimai).
2. Sugeneruoja atsitiktinių kamuoliukų ridenimą.
3. Po 35-to, 40-to ir 45-to kamuoliuko parodo, kiek laimi kampus, eilutę ar įstrižaines.
4. Toliau ridena kamuoliukus, kol kas nors užbraukia visą lentelę.
5. Parodo kamuoliuko numerį, po kurio žaidimas baigiamas, nes atsirado laimėtojų.
6. Paspaudus „Refresh“, generuojamas naujas lošimas su naujais bilietais.

Pabandžiau sugeneruoti 40 lošimų po 2000 bilietų. Parodysiu čia penkis iš jų, štai tokie buvo rezultatai:

O dabar – bendra visų lošimų Excelio lentelė:

Išvada: iš 80 000 dalyvavusių lošimuose bilietų laimėjo 7 305 (net mažiau nei 10 procentų). Kiek laimi atskirai kampus, eilutę ir įstrižaines – labai kintantis skaičius, kadangi jis priklauso nuo to, kokios būtent spalvos kamuoliukai išsiridena. Pvz, jei iš pirmųjų 35 kamuoliukų bus tik kokie 4 mėlyni, tai visai tikėtina, kad kampų laimėtojų bus nedaug. Na bet nesigilinant į detales, išvada: laimi kas dešimtas bilietas.

Vėlgi čia nepaminėjau aukso puodo, didžiojo prizo, daiktinių prizų ir studijos žaidimų. Na bet galite paskaičiuoti – tarkime, milijonas bilietų, ir koks 100 daiktinių prizų. Štai jums ir tikimybė – apie 0.01 procento. Na bet jei esate laimės kūdikis ir patekote bent kartą į tą mažą grupelę – sveikinimai.

Po kokio kamuoliuko užbraukiama lentelė

Labai įdomus klausimas. Juk skaičių biliete yra 25, kodėl visą laiką auksinis kamuoliukas koks nors 45-tas ar 50-tas? Negi nėra šansų, kad iš iškritusių pirmųjų 25 kamuoliukų kokiame nors viename biliete bus būtent tokie 25 skaičiai? Pažiūrėkime iš praktinės ir teorinės pusės.

Mano suprogramuotame skripte buvo sekama, po kelinto kamuoliuko užbraukiama lentelė. Kadangi bilietų buvo kiekviename lošime tik 2000, tai greito užbraukimo tikimybė ryškiai mažėja palyginus su milijonu bilietų, tačiau vis tiek tikimybė išlieka. Bent jau aš taip maniau prieš bandymus. Realiai maksimumas, kurį man pavyko pasiekti per 40 lošimų, buvo lentelės užbraukimas po 51-to kamuoliuko. Greičiau – nei karto. Sunkiausias variantas buvo kai lentelė buvo užbraukta po 62-to kamuoliuko, o bendrai vidurkis yra 57,9. Tai iš praktinės pusės – arba atlikau per mažai bandymų ir man tiesiog nesisekė, arba iš tikrųjų greitas visos lentelės užbraukimas yra labai ir labai mažai tikimybės turintis dalykas. Pasvarstykime teoriškai.

Tikimybė, kad pirmas iškritęs kamuoliukas bus jūsų biliete, yra 25 / 75, antro kamuoliuko – 24 / 74, trečio 23 / 73, ir taip toliau kol 25-to kamuoliuko atspėjimo tikimybė yra 1 / 50. Čia tuo atveju jei atspėjami visi kamuoliukai iš eilės. Tai apie 25 atspėjimus iš eilės aš net nekalbu, net skaičius bus mikroskopinis. Tačiau ir tarkime šešis pirmus kamuoliukus iš eilės atspėti yra tikimybė 25/75 * 24/74 * 23/73 * 22/72 * 21/71 * 20/70, o tai lygu 0,088 procento… Abejoju, kad reikia skaičiuoti nuodugniau visos lentelės užbraukimo tikimybė. Ji yra tikrai labai ir labai maža, būtent todėl realiai per lošimus visa lentelė nėra užbraukiama greičiau negu po kokio 45-to kamuoliuko.

Bendros išvados

Po visų skaičiavimų ir bandymų galima pasakyti, kad laimi tik maždaug kas dešimtas bilietas, ir tai dauguma iš jų laimi kampus, eilute ir įstrižaines, kas realiai yra labai mažos pinigų sumos. Tačiau viską atsveria ta mažytė grupelė laimingųjų, kuriems pasiseka laimėti aukso puodus, didžiuosius prizus, automobilius ir kitus daiktinius laimėjimus. Būtent jų istorijos yra dažniausiai viešinamos, reklamuojant Teleloto, būtent jie yra tie, kurių pavyzdžiu nori pasekti kiti žaidžiantys. Jei esate racionalaus, matematinio mąstymo ir jums daug reiškia tikimybių teorija – išvadas iš šio straipsnio pasidarysite patys.

Užbaigdamas, norėčiau pacituoti vieną frazę, nežinau kas pasakė, bet pasakė taikliai: jei viltis yra durnių motina, tai tėvas tada Teleloto!

www.skaitykit.lt informacija

Kategorija: Vartojimo paslaugos | Žymės: ,

Komentarai (35)

 1. Jurgis:

  Jau seniai žinau, kad laimėti teleloto yra vienoda tikimybė turi bilietą ar ne…

 2. Karina:

  Vargsai zmones, geriau uz tuos du litus kruopu nusipirktu.

 3. ieva:

  tai kas tada laimi?
  vistiek kazkas laimi. ar cia akiu dumimas?

 4. :):

  Olifeja visada laimi 🙂

 5. Juozapas:

  Išlys yla iš maišo vieną dieną, oj išlys 🙂

 6. mokesciu inspekcija:

  Teleloto yra mokestis kvailiams.

 7. ne matematikas:

  Darbštumas žmogų puošia aišku. Bet ar ne paprasčiau yra susirasti kokį nors lošimų įstatymą ir jame perskaityti, kad prizinis fondas turi sudaryti ne mažiau kaip 50% įmokų sumos?

  O visa kita matematika (pvz.: kampai ar įstrižainės daugiau pliuso duoda) kažin ar ką nors reiškia.

  Dar verta paminėti, kad jei jau norit lošti, tai loškit būtent teleloto (ar kitą Olifėjos žaidimą). Nes likusios 50% sumos didžioji dalis eina Lietuvos sportui išlaikyti.

 8. inesa:

  jo,tikra tiesa…viltis durniu motina,o tevas tai tele loto!!!

 9. Tomas:

  „1. Didžiausią bilieto numerį laimėjusio daiktinį prizą padauginam iš 2 Lt ir sužinome parduotų bilietų skaičių “ Nesupratau čia, didžiausias bilieto numeris ir yra parduotų bilietų skaičius,kam daugint iš 2 ? O apie tele loto didžiausias laimėjimas 53 lt, bendras didelis minusas 🙂 geriau lažybų pastatyt 2 lt, daug didesne tikimybe laimet, negu čia kampus

 10. Saradas:

  tik 5% zmoniu laimetus pinigus panaudoja kazkaip dorai..

  like 95% istasko juos be tikslo ir naudos. O dar ir prasiskolina, nes greitai ipratnta gyventi ne pagal kisene…

  Va tokia liudna statistika (cia viso Baltijos regiono, ne tik LT)

 11. edgaras:

  Bet tai asilas, tai ka tu, kad kas antras laimetu 1000000 lt? Nesuprantu sito „darbo“ prasmes, jei ir taip visi zino kad laimet bet kokios loterijos didiji priza tikimybe yra mazesne nei puse procento. Euromilijone, zmones perka milijonus bilietu, ir ten dar maziau sansu laimet, zmogui daug geriau 1 sansas is milijono laimet 20 milijonu euru, negu sutaupyti 1 eura….nesuprantu ka tu cia norejai pasakyti

  • Gedas:

   Tu esi idiotas. puse procento laimet sako :DD didiji priza laimet yra puse milijonines dalies procento. laimet milijona yra ne vienas is milijono , o vienas is milijardo. Kause tu

 12. edgaras:

  Nu va, katik paskaiciavau, euromilijono laimejimas lygus 0,00000064 proncetui. Bilietas kainuoja 1,50 euro, tai tu tarkim turi 1,50 ir renkies zaisti ar ne zaisti. Jei ne zaidi, turi 100% 1.50 euro, jei zaidi (0,00000064*20000000) tai vidurkis laimejimo yra 1,28 euro. Tai ka geriau zmonem pasirinkti? skirtumas 22 centimai, bet gali laimeti 20000000 euru….

 13. vytas:

  as kiekviena sekmadieni laimiu 2 lt jau metus nes neperku telelotoo

 14. Tadas:

  Pirmas dalykas…generavimas neturi prasmės, nes teleloto aparatai skaičių negeneruoja….jie turi apie 35mln. bilietų variantus ir juos iš eilės spausdina. Kai baigiasi numeracija (po 30-40 savaičių, kaip perka žiūrint), tuos pačius bilietus spausdina iš naujo.

  Kitas dalykas…Olifėja vienintelė loterijų bendrovė, turinti aukščiausio lygio sertifikatus.
  Ji sumoka mokesčius valstybei už laimėjimus, remia sportą. Kiek taisyklėse parašyta, tiek išmokama laimėjimams.

  Žodžiu, suprasti reikia, kad loterijos – tai verslas, o ne labdaros organizacija, kuri kiekvienam po milijoną moka. Bilietų pirkėjams tai yra žaidimas, o ne privalomas mokestis.

  Neloši, neišloši…..O šiaip pati geriausia loterija, kur visada laimi – yra alga. 🙂

  • sandra:

   oij loterijoj islost tai neymanoma tikrai,as 5 metai losiu ir nieko neislosiu,o kiek pinigeliu palikau juk ir nepoviena bilietely pirgdavau:(

 15. RAIMIS:

  jei nepirkai loterijos bilieto tai jau kaip minimum laimejai kampus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. Vidmante:

  Jei gerai supratau autorių , tai jis noretų, kad tikimybė laimėti būtų 100 iš 100 ar panašiai 🙂 čia gi loterija, o ne bilietų prekyba mainais į didesnius pinigus 🙂 Normali ta tikimybė, abejoju ar kur kitur ji yra ženkliai didesnė. Tiesiog čia tinka patarlė – viltis durnių motina 🙂 arba žaidimasa per žmonių gobšumą

 17. Niekada negundydavo visokios loterijos, per daug mano mąstymas gerai veikia, kad kiekvieną savaitę išmesčiau pinigus į šiukšlių d… oi, t.y. į Teleloto… 😀

 18. Jonava:

  Svarbiausia kiek organizatoriai gražina pinigų žaidėjams. Tarybiniais laikais tai buvo 75 procentai ir tik 25 proc paimdavo valdžia. Dabartiniai „komersantai“ daro ta pati, tik atvirkščiai, žaidejai gauna tik 25 proc.

 19. vilnius:

  reikia tik noro zaisti ir laimesi as irgi daug metu nieko nelaimedavau,bet viena diena pasiseke laimejau Audi a-3 taip, kad sekmes visiems bandantiems………..

 20. vitas:

  pirkau ir pirksiu chebra negaili sau nei snapso nei cigariuku o be zalos sau gaili isleist ta lituka butinai reikia sau vezi varit meciau gert ir rukit galiu sau leit net po kelis bilietus be jokios rizikos sveikatai paaukot , viltis visuomet mirsta paskutine. sekmes pasisekime kolegos.

 21. v:

  oi koks apsurdas prabangos klesti tele loto lošime , juk laimi tik 0008proc, žmonių iš tikro . sunku pasakyti arba kaip išsirenka pagal numeri žaidėja ir pakviečia prie seifo ir ten tau bananiukus skaito o tu toks dundukas stovi ir galvoji kur tą laimė bus verkiančjom akim pasimetes stena kaip matosi iš žmonių harakterio kokie žemi to žmogaus gyvenimo minusai juokas žiūrint kaip žemai atrodo tas kuris tą mašina laimi bėga sveikina nėra lygio žiūrint į tą vargša ,o tie ten susigrebia visa navara ir toliau šokdina šaukia kaip buliai ,teodorai , aš jau net nenorių matyti tos fokusus apgaulės , tikimybė yra tikrai durniaus motyna teleloto tėvas , teroduras duras ir duras liciperis 13 kedžiu Ostapas Benderis ,kaip norėjo praturtėti , va jums žaidimas kur nuplaukia jūsų pinigai sportui. 50procentu o krepšininkai verkia pinigu neturi taip kur iš tikro nupalukia visi likuseji , plaunami du litukai iš suneštu bobučiu dėduku .ir iš vaiku motynu. tėvu ,gėda turėkite tikra . jausma kad valote ubagu kišenes matom kokie ten susirenka pas jus ,sekmadienio žaidime , nepirkti tol kol nebus aferos ir tegul apsišika juodai . tada supras kad reikia 55 procentus skirti tik vien žaidimui iš surinktos sumos , ir visi kampai ir visos istrižainės turi būti po 100litu laimejime ,

 22. As:

  Koks skirtumas kaip tu skaiciuosi ta tikimybe. Vienas visa gyvenima perka po 10 bilietu ir nelaimi nieko, o kitas pirma karta gyvenime nusipirkes bilietuka ir laimi masina ar galu gale kad ir ta pati milijona. Cia visiskai jokio teorinio skaiciavimo negali padaryti.

 23. Jonas:

  Vis linksmiau kazko tiketis ,nei praleisti tuos kelis grasius,nepraturtesi nuo to ka paleidi ,o tikimybe visada yra.

 24. Tomas:

  keno loto yra didesnės tikimybės laimėti,tik mažai kas žino ši idomų olifėjos žaidima,visi užsicikline ant to beviltiško tele loto kur 2 litai arba milijonas,daugiau praktiškai jokiu piniginių sumu ivairovės man tai cia ne loterija…

 25. LeO:

  Sveiki visi paskaiciau kelis jusu komentarus tai net juokas sujime…
  Niekas neleis paprastam zmoguj daugiau laimet negu sau pasilikt. cia ir asiluj aisku…
  Isvis koks jiem tolkas loterija padaryt ir padaryt , kad butu laimejimu daugiau nei pralaimejimu xD faktas tas, kad yra kazkus 60 ant 40 laimejimai… O tu 10 procentu pilnai uztenka ir biletam pagamint ir algom isimoket 🙂

 26. janina:

  reikia tiket ir losti as tikiu ir laimejau

 27. mastau:

  prie kasu yra bilietu , kas cia per fokus pokus , perka juos nenupirktus kas , va kur visas idomumas !!!!!!!!

 28. Anonimas:

  Rbgg
  Huyhhhub

 29. Butu visai nieko filmuka ikelti, nes as vistiek nesupratau kaip ir ka ten reikia braukyti 😉

 30. Anonimas:

  Absurdas.nuo pirmo lošimo žaidžiau.nusivyliaiu.manau jie gerai žaidžia.tokiu kaip aš bilietu nusiperku,su tokiais skaičiais,parduoda dar tukstanciams.vienodi bilietai visiems durneliams!!!!!!valio – perkam toliau.o kodėl kažin tele loto neleidžia savo numerius parinkt? Kodėl niekas nepasidomi?tik olifejos tikrintojai tegul padaro vadinama-reviziją.ir gerą!!!!!Auditas dar vadinasi.Visi jie vienoj saujoj.giminės jų juk gali laimėt.

 31. Aferistas:

  Aš jų kiekvieną sekmadienį jau gal 2,5 metu žaidžiu ir tik keptuvę elektrinė laimėjau, bet euro jeckpot kas 3 mėnesius laimiu nuo 16-32euru… Bet tai niekas palyginus aišku būtų sakyti kad per tus metus išleidžiau daugiau, bet vistiek už tus pinigus būsto nenusipirkčiau….. Tai jei laimėsu būdu dėkingas tik likimui, o jei ne tai bent bandžiau laimėti ir tikriausia baigsu savo dienas prie konteinerio, nes iš atlyginimo neišeina man būstui susitaupyti. Ir aš bijau, kad gyvenime neatsirastų žmogus už kurį būčiau atsakingas….. Geriau nugyvensu vieniša gyvenimą prie konteinerio.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>