Ar suės virusas išmaniuosius telefonus

„Mano mama dirba buhaltere. Todėl savo mobiliajame telefone ji saugo daug svarbių kontaktų, taip pat nemažai su darbu susijusių duomenų. Aišku, kad apie kažkokias apsaugas nuo virusuotų sms niekada nesusimąstėm, didžiausia rizika jai iki šiol atrodė numestį telefoną ant žemės arba aplieti vandeniu. Kai vieną vakarą gavo žinutę „fotki“ ir ją atidarius su siaubu atbėgo klausti manęs, kas atsitiko jos telefonui, neturėjom supratimo, kas įvyko ir kaip tą telefoną pataisyti!“, – nevartok.lt rašė Vadimas.

https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gifSu panašia situacija kaip vilniečio Vadimo mama, pastaruoju metu susidūrė nemažai Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių klientų.

Kokias apsaugas gali papildomai įsidiegti kiekvienas vartotojas? Ar prisiimtų atsakomybę operatorius, jei gavusiam užkrėstą žinutę klientui padaroma žala ir jis patiria nuostolių, paklausėme BITĖS, OMNITEL ir TELE2 operatorių.

„Pirmiausia noriu patikinti, kad jeigu šiuo atveju moteris tik atidarė žinutę ir nuorodą joje, virusas nebuvo įdiegtas. Virusas pradeda veikti tik tuomet, jeigu žmogus instaliuoja programos atnaujinimus. Kenkėjiškų programų mobiliuose įrenginiuose kasmet padaugėja keliais šimtais procentų, todėl šio rizikos faktoriaus užmiršti nereikėtų.

Gavus nuorodą iš draugo iškart norisi pažiūrėti, ką jis atsiuntė, bet vartotojai turi būti atidūs. Žinutės siunčiamos gali būti tiesiog siekiant pavogti telefone saugomus kontaktinius duomenis. Paprastai, jie yra naudojami brukalams platinti. Vartotojai turėtų būti itin budrūs, nes virusas SMS žinutes siunčia nepaliaujamai ir gali išauginti mobiliojo ryšio sąskaitą“, – nevartok.lt sakė BITĖS atstovė ryšiams su visuomene Laura Bielskė.

Prevencija:

•           Kviestumėm atvykti pas mus į “Bitės išmaniųjų mokyklą”.

•           Rekomenduojame įsideigti telefone antivirusinę programą. (Ypač jei naudojamasi Antroid)

•           Reguliariai vertėtų daryti duomenų kopijas, kad nutikus tokiam atvejui būtų galima iš karto panaikinti iš telefono visus duomenis ir taip pašalinti virusą.

•           Galima rinktis išmanųjį telefoną “BlackBerry”, šiame įrenginyje dar nepasitaikė virusų atvejo.

•           Programėles diegti tik iš oficialių šaltinių (Google Play, iTunes, BlackBerry App world, Marketplace ir pan.)

„Mobiliojo ryšio operatoriai – kaip ir visi kiti interneto paslaugų teikėjai – negali kontroliuoti kenkėjiškų programų, tačiau mes stengiamės užkirsti kelią jų plitimui. Deja, kenkėjiškų programų išmaniesiems telefonams pasaulyje sukuriama ir paleidžiama vis daugiau, todėl klientai savo išmaniaisiais telefonais turėtų rūpintis lygiai taip pat, kaip ir kompiuteriais – pirmiausia parsisiųsti bei savo telefonuose įsidiegti antivirusines programas ir laikytis gamintojo nurodomų saugumo patarimų.

Mes, kaip operatorius, galime įspėti savo klientus, kaip elgtis staiga pradėjus plisti vienai ar kitai kenkėjiškai programai. „Omnitel“ apie vadinamąjį „fotki virusą“ visus savo klientus įspėjo SMS žinutėmis, taip pat informaciją paskleidėme socialiniuose tinkluose, kad klientai ją galėtų perskaityti ir pasidalyti su savo draugais, ir kad kuo didesnis žmonių skaičius, nebūtinai tik mūsų klientai, sužinotų, kaip elgtis, kad jų išmaniajam telefonui nepakenktų virusas“, – nevartok.lt teigė OMNITEL ryšių su visuomene vadovė Daiva Selickaitė.

„Mes galime užtikrinti, kad vartotojai, kai buvo siuntinėjama žinutė „fotki tut“, savo duomenų neprarado. Visais įmanomais būdais informavome klientus, kad jie būtų atidūs. Telefoną būtinai reikia apsaugoti. Rekomenduočiau atsisiųsti nemokamą antivirusinę programą, kurių yra labai nemažai, pvz. „Google play“, Manau, kad tokių atakų prieš išmaniuosius telefonus bus dar ne viena“, – nevartok.lt sakė TELE2 atstovas ryšiams su visuomene Andrius Baranauskas.

Atsižvelkite į mobilaus ryšio operatorių patarimus ir pasirūpinkite savo išmaniųjų telefonų saugumu.

Kategorija: Vartojimo paslaugos | Žymės: , , , , , ,

Komentarai (3)

 1. PoP:

  reik grįžti prie laidinių 🙂

 2. hm...:

  kokie keisti 😀
  „Ar prisiimtų atsakomybę operatorius, jei gavusiam užkrėstą žinutę klientui padaroma žala ir jis patiria nuostolių…“
  A kodėl nekyla jums nekyla tokių klausimų…“ Ar prisiimtų atsakomybę operatorius (pvz…interneto), jei kokio nors kliento kompe koks nors virusas padarytų žalos ir klientas dėl to patiria nuostolių.“ Juk kompe dar svarbesnę informaciją saugo 😀

 3. Gabrielius:

  O tokiu atveju (norint apsaugoti duomenis) antivirusine programa telefonui pagelbėtų?

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>