Veterinarijos tarnybos įsakymai smogia vartotojams – gudragalviai žuvininkai žuvį su parazitais rūko

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) spalį paskelbė, kad parduodamoje žuvyje negali būti jokių matomų parazitų. Anksčiau tokią žuvį reikėjo sunaikinti, tačiau kažkodėl žuvininkams buvo suteikta naujų lengvatų – kirmėlaites išpjaustyti, o atšildytą žuvį leista rūkyti arba naudoti faršui. Apie tai jau rodė išsamius reportažus Lietuvos televizijos laida „Vieša paslaptis“ ir Baltijos televizijos – „Lietuvos žinių tyrimas“. Vartotojai buvo šokiruoti tokios informacijos. Žmonės įtarė, kad toks VMVT sprendimas galėjo būti įtakojamas didžiausių ir dažniausiai įkliūvančių žuvininkų interesų.

GRYNAS.lt neseniai nagrinėjo istoriją apie vieno pirkėjo stintų oro  parazitus, o šį kartą į redakciją kreipėsi skaitytojas Donatas, kurio pirktoje žuvyje taip pat buvo neaiškios kilmės kirmėlių.

Donatas „Maxima“ prekybos centre pirko karštai rūkytą jūros lydeką. „Nulupęs žuvį, pastebėjau neaiškius juodus „siūlus“ žuvies mėsoje. Pažiūrėjęs atidžiau, pamačiau, kad tų „siūlų“ pilna žuvis ir labai jau jie panašūs į kažkokius parazitus, kirmėles ar jų kiaušinius. Sugadino ne tik vakarienę, bet ir nuotaiką“, – rašoma skaitytojo laiške.

Parazitų rasta – partija sustabdyta

VMVT ir „Maxima“ iš karto sureagavo į GRYNAS.lt persiųstas skaitytojo nuotraukas ir atliko tyrimus. Paaiškėjo, kad UAB „Baltic food partners” tiektoje karštai rūkytos jūrų lydekos partijoje išties buvo parazitų.

„Vos aptikę parazitus iškarto sustabdėme žuvies partiją ir įpareigojome prekybininkus pašalinti ją iš lentynų. Tokia žuvis negali būti tiekiama žmonėms“, – aiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Gintautas Čereška.

Žuvyje buvo rasta nematodų lervų. Nematodai – tai apvaliosios kirmėles, kurios, patekusios į žmogaus organizmą gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, tačiau pačios lervos nėra labai kenksmingos, nors jos gali iššaukti įvairias alergines reakcijas.

Vedėjas aiškino, kad parazitai buvo rasti žuvų pilvo ertmėje ir vidaus organuose, bet ne raumenyje. Tai rodo, kad žaliava buvo prastai išvalyta.

Šiuo metu toliau tęsiamas tyrimas. UAB „Baltic food partners” gresia administracinė nuobauda ir gali tekti sumokėti iki 1000 Lt baudą. Pagal VMVT taisykles, prekybininkai privalo patys nuspręsti, ką darys su žuvimi: jie gali ją sunaikinti, gražinti gamintojui arba pakartotinai išvalyti.

UAB „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė patikino, kad prekyba minėta žuvų siunta sustabdyta: „Iš mūsų tinklo 55 parduotuvių prekybos salių skubiai buvo paimta nurodyta žuvis (apie 800 kg) ir grąžinta tiekėjui utilizuoti“.

„Parazitai žuvų vidaus organuose yra natūralus dalykas. Nematodų lervos yra gausiai paplitęs parazitas ir jų būna beveik visoje sugautoje žuvyje. Nuo jų niekur nepabėgsi. Tiesiog gamintojai privalo kruopščiai išvalyti prekybai pateikiamą žuvį, kad joje neliktų nė vieno parazito“, – tikino G. Čereška.

Lietuvos respublikos Žemės ūkio ministerija perspėja, jei matomų parazitų pašalinti neįmanoma, žuvininkystės produktų tiekti į rinką negalima. Iš kitos pusės, kad ir kaip atidžiai žuvų perdirbimo įmonės, tiekėjai ar prekybininkai betikrintų žuvis dėl parazitų, vis tiek pavieniais atvejais vartotojai gali jų rasti ir kyla natūrali neigiama reakcija. Tačiau Lietuvoje vartotojai žuvininkystės produktus paprastai valgo termiškai apdorotus arba, sūdytų žuvų atveju, žaliava gaunama sušaldyta, todėl susirgimo atvejų praktiškai nebūna.

Ragina kreiptis patiems

UAB „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene O. Malaškevičienė GRYNAS.lt pasakojo, kad jei pirkėjas pirktuose maisto produktuose rado parazitų, ar maistas kitaip netinkamas vartoti, jis gali nedelsiant kreiptis į parduotuvės administraciją. Pirkėjui pinigai būtų gražinti ir būtų nedelsiant imamasi priemonių išsiaiškinti dėl kitų produktų kokybės. Atstovė tikino, kad UAB „Maxima“ visada reaguoja į skundus dėl maisto kokybės ir nedelsiant ima juos nagrinėti.

GRYNAS.lt primena, kad jūros lydekų gamtoje mažėja, todėl ragina pirkti tik paprastąsias arba ilgąsias jūrines lydekas.

GRYNAS.lt ir nevartok.lt informacija

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , , ,

Komentarai (1)

  1. Cesarius ( Vilnietis ):

    Kai parazitai išsirūko galima valgyti daugiau bus baltymų, čia kaip kalėjime košė su gyvom lervom, ir kaliniai valgo nes daug baltymų , svarbu gerai sukramtyti.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>