Pavojinga dozė nitratų ekologiškose morkose. „Vieša paslaptis“ tyrimas

Ar saugios daržovės, kurias valgome kiekvieną dieną? Laidos “Vieša paslaptis atliktas tyrimas parodė, kad net ir tarp ekologiškomis vadinamų daržovių yra tokių, kurių vieta tikrai ne ant prekystalio ar parduotuvės lentynoje. Tačiau tokiomis bulvėmis, morkomis ar kitomis daržovėmis sėkmingai prekiaujama, o pardavėjai tikina, kad derlius ekologiškas.

Turgaus pardavėjai: nitratų tikrai nebus

Viename iš Vilniaus ūkininkų turgų renkamės daržoves ir norime įsitikinti, kad suvalgę nusipirktų rudens gėrybių tikrai nė vienas neapsinuodytumėte. Perkame bulves, morkas, kopūstus.

Ūkininkų turguje Ukmergės gatvėje teiraujamės ir pardavėjų ar jų parduodamos dažovės saugios – ar jose nėra nitratų daugiau nei rekomenduojama.

“Daržvės neoficialiai ekologiškos,” – tvirtina pardavėjas Jonas parduodantis rudens gėrybes išaugintas netoli Širvintų.

“Dokumentų neturim, bet tikrai netręšta niekuo,“ – pasakoja dar vieną pardavėja tame pačiame turguje iš kurios taip pat nuperkame morkų, kopūstą ir bulvių.

Atlikdami tyrimą aplankėme penkias turgavietes, keturias Vilniuje ir vieną Lentvaryje. Tačiau pakalbinę keliolika prekeivių sulaukiame tik vieno atviro prisimažinimo apie nitratus daržovėse.

Daržvių nusprendžiame nusipirkti ir prekybos centruose. Juk juose kasdien apsilanko šimtai tūkstančių žmonių. Štai vienoje parduotuvėje perkame lietuviškų bulvių ir morkų. Paimame dar ir ekologiškų morkų. Kitame prekybos centre pirkiniai panašūs. Tik paįvairinimui paimame ekologišką cukiniją. Dar kito tinklo parduotuvėje be bulvių ir morkų paimame smarkiai nupigintą agurką. Ir ketvirtojo prekybos tinklo parduotuvėje įsidėję po kilogramą bulvių ir keletą morkų, paimame ir gerokai brangesnių ekologiškų morkų.

Čia galite pažiūrėti visą „Vieša paslaptis“ reportažą apie nitratus daržovėse.

http://www.youtube.com/watch?v=Zcsd7mTHS6Q

Prekybos centruose pirktų bulvių tyrimai

Ar tiesą pasakoja tugaus pardavėjai ir ar kokybiškas daržoves parduoda prekybos centrai, nutariame patikrinti. Todėl bulves, morkas, kopūstus sutarkuojame. Tirsime, kiek daržovėse yra nitratų. Tyrimus mums atlieka biochemikas Vytautas Pelekauskas.

Pirmiausiai tiriame bulves iš prekybos centrų. Šviesiausiai nusidažo antroji testų juostelė. Tik vienas didžiųjų prekybos tinklų parduoda gana sveikas bulves. Nitratų keletą kartų mažiau nei rekomenduojama saugi dienos norma suaugusiąjam.

Tačiau likusiuose prekybos centruose pirktos bulvės nitratų turi pakankamai. Tyrimų juostelės gerokai tamsesnės. Visgi rimto pavojaus sveikatai biochemikas nemato.

“Tokių simptomų apsinuodijimo tikrai negali būt. Čia jau reiktų suvalgyti sakykim na kelis kilogramus bulvių. Tačiau aišku nėra pačios geriausios,” – sako V.Pelekauskas.

Turguje pirktų bulvių tyrimai

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas sako, kad nitratai nėra pati pavojingiausia medžiaga, tačiau rekomenduojama, kad per dieną nitratų žmogus gautų ne daugiau kaip 3,7 miligramų kilogramui kūno masės. Kitaip tariant saugi riba suaugusiąjam vidutiniškai 220 miligramų per dieną.

“Tai yra lėtinio toksiškumo dozė. Tai reiškia, kad jei žmogus visą gyvenimą vartos tokią koncentraciją kiekvieną dieną, tai jam nieko nebus. Viršijus tą dozę, jau gali būti tam tikra rizika,” – sako A.Kranauskas.

Na o mes šeimininkaujame toliau ir tarkuojame turguje įsigytas bulves. Galbūt smulkių ūkininkų išaugintas derlius mus maloniai nustebins. Deja mažu nitratų kiekiu nustebina tik vienas mėginys. Taigi didžioji dalis bulvių užauginta su gana nemažu nitratų kiekiu, tačiau rimto pavojaus sveikatai nekelia.

Prekybos centruose pirktų morkų tyrimai

Dabar imamės morkų. Visų pirma ruošiamės tirti, tas, kurias pirkome prekybos centruose. O rinkomės įprastas pigiausias morkas. Jos paveikslėlyje pažymėtos numeriais 1, 2, 3, 4.

Pirkome ir tas, kurios kainuoja gerokai brangiau ir yra vadinamos ekologiškomis. Jų tyrimai yra indeliuose 5 ir 6.

Pirmi keturi pirkiniai tikrai saugūs. Tai buvo įprastos pigiausios morkos iš keturių didžiausių prekybo centrų. Nitratų jose nedaug ir jos saugios vartoti ne tik suaugusiąjam, bet ir vaikui ar net kūdikiui.

Tačiau vis dėl to vienas mėginys pribloškia ir tyrėją.

Dviejuose prekybos centruose pirkome ekologiškas morkas. Už jas tiek vieno tiek kito prekybos tinklo parduotuvėse mokėjome kartais brangiau, nei kainuoja įprastos sveriamos morkos. Jei vienos ekologiškos morkos iš Danijos nitratų turi praktiškai pėdsakus, tai kitos nevertos skambaus pavadinimo.

Šiose morkose biochemikas nustatė 700 mg/kg nitratų

Kilograme ekologiškų morkų yra 700 miligramų nitratų. Tai yra tris kartus daugiau nei rekomenduojama saugi norma suaugusiems. Tėveliams patartina iš tokių morkų sulčių nespausti ir jų ragauti neduoti vaikams ar juo labiau kūdikiams.

“Taip, kad čia yra tikrai nuodai kūdikiui. Suaugęs gal tiktai pajus silpnus apsinuodijimo simptomus. Nes reiktų išgerti kelis litrus, kad jau atsigultų į ligos patalą. Tačiau tokios morkos potencialiai žaloja sveikatą,” – apie pasekmes suvalgius nitratų gausiai turinčių daržovių pasakoja biochemikas V.Pelekauskas.

Įdomu kokios bus turguje pirktos morkos. Pasirodo, kad jos labai įvairios.

Turguje pirktų morkų tyrimai

Įvairūs buvo ir prekeivių pažadai. Ir tikrai ne visada jie sakė tiesą. Radome tokių, kurių kilogramo suaugusiąjam geriau nevalgyti jau nekalbant apie mažus vaikus. Saugi norma viršyta du kartus. Tačiau buvo ir tokių, kuriose nitratų beveik nėra.

Mėšlu tręštose daržovėse nitratų yra daugiau

Dabar ant stalo krauname ir pjaustome turguje pirktus kopūstus. Kopūstas, kurį pirkome Lentvario turguje mus tikrai nustebina. Daržovė, kurią auginant gali kilti pagunda tręšti turi neįtikėtinai mažai nitratų. Na o likę du kopūstai tikrai rekordininkai. Žinoma blogąją prasme. Saugiąją 220 miligramų kilograme ribą šios daržovės peržengia.

Tik Lentvario tuguje pirktas kopūstas (Nr.3) turi tik nitratų pėdsakų

Tyrimus atliekanti biochemikas sako, kad dažnai patys ūkininkai auginantys daržoves, jas tręšia mėšlu. Pašnekovo tvirtinimu prieš perkant daržoves turguje geriausia paklausti, kuo ūkininkas trešia dirvą.

“Žmonės turi suprasti, kad mėšlas yra tos pačios trąšos iš kurių susidaro dideli kiekiai nitratų. Aišku tai daržovių skatina augimą ir jos gali stambesnės užaugti. Derlius geresnis, tačiau vertinant mikroelementinę sudėtį, jos nuskursta,” – pasakoja biochemikas V. Pelekauskas.

Kaina traukia pirkėjus, tačiau prabilus apie nitratus - dėmesys išblėsta

Žinia apie nitratus atbaido pirkėjus

Ar iš tiesų turgaus prekeiviai turėtų būti tokie sąžiningi? Ar jiems tikrai pirmiausiai reiktų pasakyti, kiek daržovėse yra nitratų? Ar tai neišgąsdins pirkėjų?

Nutariame tuo įsitikinti patys. Susikrauname visas ištirtas ties sveikumo riba balansuojančias daržoves atvykstame ten, kur daug žmonių. Viliosime pirkėjus neįtikėtinai žema daržovių kaina. Tačiau būsime neįtikėtinai sąžiningi ir atviri.

Pastovėję gerą valandą sulaukiame milžiniško dėmesio. Pirmiausiai dėl to, kad kilogramą daržovių parduodame po 20 centų. Tačiau niekas daržovių neperka, nes pirkėjui sakome teisybę – daržovėse balansuoja ties saugia, o kai kurios ir viršja leistiną nitratų dienos normą. Vienintelė pirkėja išsitraukia piniginę, tačiau pasakę, kad tai mūsų eksperimentas, rizikingų produktų jai neparduodame.

„Vieša paslaptis“ pirmadieniais 19:45 per LTV.

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , , , ,

Komentarai (8)

 1. as:

  neziuresiu.

 2. Romashkaxx:

  To as:
  Baisu? 🙂

 3. darius:

  čia lietuviška среда обитания 🙂

 4. Jei ką:

  O kur dar ir mobilūs (ale) ūkininkų turgeliai? Kada Damsa baigs prekiauti „savo gėriais“ tokiose vietose. Kažkaip patikrinimai baigėsi? Tipo, jau tvarka? Netikiu…

 5. bullshit:

  Nieko gero is tu ukininku turgeliu nebelike, tik pavadinimas. Senai ten nebesilankau, o kazkada kiekviena savaitgali uzsukdavau. Sukciu produkcijai mano namie vietos nebus.

 6. ...:

  bet kai pardavejas tapo tai debiliskai. niex taip nepardavineja. ibaugina tai ir neperka. normaliai nepamatytum zmogui ar nitratai svarbu ar ne.

 7. ,,,,,:

  anksciau turguj buvo tarnybos kurios tikrindavo,dabar testu yra pirkti,eidamas i turgu pasiimk ir nereik dejuoti,o veterinarijos tarnyba uzdaryti,kam ji tokia neveikenti.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>