Mėsos gaminius ženklina kaip papuola

Įvertintas mėsos gaminių ženklinimas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba mėsos perdirbimo įmonėse patikrino, ar mėsos gaminių ženklinimas neklaidina vartotojų. Devyniolikoje įmonių buvo patikrinta daugiau kaip 66 pavadinimų mėsos gaminių.

Patikrinimų metu nustatyta, kad 73 % lietuviškų mėsos gaminių paženklinti teisingai, o 18 pavadinimų (apie 27 %) gaminių ženklinimas neatitiko teisės aktų reikalavimų. Kai kurių gaminių etiketėse vartotojams buvo pateikta nepilna, netiksli informacija apie produktų sudėtį, kitais atvejais vartotojai buvo klaidinami dėl mėsos gaminių rūšies (pvz. nurodyta aukščiausia rūšis, o mėsos gaminių kokybės rodikliai neatitiko tokiai rūšiai nustatytų reikalavimų). Pasitaikė atvejų, kai buvo netinkamai pateikta informacija apie maisto priedus, sunku buvo atsekti gamybai naudotų žaliavų kilmę ir kt.

Pavyzdžiui, UAB „Mažeikių mėsinė“ patikrinus pirmos rūšies šaltai rūkytą dešrą „Mažeikių saliamis“, jos sudėtyje buvo nustatyta 4,0 % sojos baltymų, kai pagal Lietuvos standartą LST 1919 „Mėsos gaminiai“, sojos baltymų I rūšies dešrose negali būti daugiau kaip 2 %. Šio standarto neatitiko ir UAB „Minida“ (Tauragės raj.) gaminama aukščiausios rūšies karštai rūkyta „Servelatinė“ dešra. Jos sudėtyje buvo nustatyta 60 % drėgmės, kai leidžiama ne daugiau 55 %. R Pinaičio individualios įmonės (Jurbarko raj.) gaminto pašteto sudėties ženklinime nebuvo nurodyta, kad jo sudėtyje yra kiaulių odelių, nors atlikus tyrimus, nustatyti tam tikri jų kiekiai.

Mėsos gaminių žaliavų atsekamumo pažeidimai nustatyti UAB „Aujoris“ (Kauno raj.), UAB „Sūduvos mėsinė“ (Narto k. Marijampolės raj.) ir kt. Pavyzdžiui, aukščiausios rūšies šaltai rūkytas „Kaziuko skilandukas“ buvo pjaustomas ir pakuojamas ŽŪK „Gera mėsa“ patalpose, o etiketėse ženklinamas UAB „Klaipėdos mėsinė“ identifikavimo ženklu, nenurodant pakuotojo pavadinimo.

„Nustačius mėsos gaminių ženklinimo pažeidimus, buvo imtasi atitinkamų priemonių, kad tiekiamų į rinką mėsos gaminių etiketėse pateikta informacija neklaidintų vartotojų ir atitiktų galiojančius teisės aktų reikalavimus. Gamintojai buvo įpareigoti nedelsiant pašalinti ženklinimo, atsekamumo pažeidimus, parengti trūkumų šalinimo planus, pagal savikontrolės programas atlikti mėsos gaminių kokybės rodiklių tyrimus, kai kuriais atvejais įmonių atsakingiems asmenims buvo skirtos baudos. Gamintojus nuolat konsultuojame, kaip tinkamai ir teisingai ženklinti gaminius, o tokie tiksliniai patikrinimai skirti sudrausminti gamintojus ir ugdyti jų atsakomybę“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Septilkienė.

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , ,

Pakomentuok. Būk pirmas!

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>