Kokį vandenį tiekia Vilniaus vandenys

„Kokį vandenį geria vilniečiai?“ – nevartok.lt klausia skaitytojas Vytas. „Jei tokį kaip aš – vadinasi, geriame rudą, prasto skonio ir kvapo vandenį, kuris net pavirinus geriasi nemaloniai, arbatinuke nusėda daug kalkių. Vandenį šildausi pats, iš „Vilniaus vandenų“ gaunu tik šaltą vandenį, kuris turėtų būti geriamas, bet jo kokybė manęs netenkina. Norėdamas bent kiek pataisyti situaciją, nusipirkau paprastą butinį vandens filtriuką, bet vos po mėnesio naudojimo jis tapo bjaurios rudos spalvos. Galite tai pamatyti nuotraukoje.“

Kodėl Vilniaus centre vanduo prastos kokybės? Ar šaltą vandenį tiekianti bendrovė Vilniaus vandenys, deklaruojanti, jog vandens kokybė visame mieste puiki apgaudinėja save, ar savo klientus? Ar vandens kokybei įtaką daro tiekėjai, vartotojai, o gal permainingos oro sąlygos? Koks vanduo Vilniuje, lyginant su kitais didmiesčiais? nevartok.lt domėjosi geriamo vandens kokybe sostinėje.

„Dažniausiai skundų sulaukiama dėl rudo karšto vandens, todėl norėčiau akcentuoti, kad „Vilniaus vandenys“ atsako tik už šaltą geriamąjį vandenį, tiekiamą iki namo įvado. Šio vandens kokybė yra nuolat tikrinama ir vanduo yra geras, kokybiškas ir saugus vartoti. Rudas karštas vanduo gali bėgti dėl įvairių kitų priežasčių (mūsų įmonė nėra atsakinga nei už vandens pašildymo prietaisus, nei už konkretaus namo vamzdynus ir pan.).“ – nevartok.lt pasakojo Vilniaus vandenų komunikacijos skyriaus vadovė Eglė Rimkutė.

Prieš geriant vandenį reikia jį nutekinti

„Kartais vandens kokybei įtakos gali turėti vamzdynai, bet svarbiausia yra užtikrinti teisingą vandentiekio išorinių, ir ypač namo vidinių tinklų eksploataciją. „Vilniaus vandenys“ atsako už vandens tiekimą iki namo įvado, o už vidaus vandentiekio tinklus (vamzdynus) ir jų priežiūrą atsako namo administratoriai. Ilgesnį laiką namuose nenaudojus vandens – grįžus iš atostogų ar po savaitgalio – geriamąjį vandenį iš čiaupo patartina šiek tiek nutekinti. Vamzdžių sienelėse užsistovi geležis ir kitos medžiagos, o kai čiaupas po pertraukos atsukamas, vandenyje geležies būna daugiau, todėl vanduo ir įgauna rusvai juodą atspalvį ir nemalonų kvapą. Vandens ypatybės priklauso ir nuo kiekviename name gyvenančių žmonių įpročių. Labai dažnai tai ir nulemia iš čiaupo bėgančio vandens kokybę. Pavyzdžiui, jeigu name gyvena vandenį itin taupantys žmonės – jis bus rudesnis, jį reiks ilgiau nutekinti. Nuolat naudojamas vanduo iškart būna šaltesnis ir skanesnis. Taip pat rudas vanduo trumpą laiką gali atsirasti po ilgo vandens nevartojimo, staigaus vandens atjungimo ir įjungimo, kai įvyksta avarija, atliekami namo vidaus tinklų vandentiekio sistemos rekonstrukcijos darbai.“

Lietuvos vandenyje gausu geležies ir mangano

Vilniaus senamiestyje vanduo tiekiamas iš Sereikiškių, Tuputiškių ir Vingio parko vandenviečių. Vandens kokybė šiose vandenvietėse, kaip ir visame Vilniaus mieste atitinka visus saugos ir kokybės, ES reikalavimus. Cheminiai, fizikiniai bei mikrobiologiniai vandens kokybės rodikliai geriamajame vandenyje tiriami pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“. Šiuos rodiklius galima pažiūrėti Vilniaus vandenų internetinėje svetainėje esančiame vandens kokybės žemėlapyje. Nors Lietuvos vanduo yra geros kokybės, tačiau čia išgaunamam požeminiam vandeniui yra būdingos gamtinės kilmės bendrosios geležies ir mangano koncentracijos. Vandens geležis ir manganas žmogaus sveikatai nekenkia, tačiau dėka to vanduo įgauna rudą ar net juodą spalvą. Tam, kad vartotojus pasiektų skaidrus ir malonus gerti vanduo, daug kur yra įrengti vandens gerinimo įrenginiai, kuriuose geležies ir mangano perteklius yra pašalinamas. Apskritai Lietuvoje išgaunamo požeminio vandens ir jo kokybės gali pavydėti dauguma šalių, kadangi daug kur pasaulyje gyventojams yra tiekiamas valytas ir cheminiu būdu apdorotas paviršinis upių ir ežerų vanduo, o mes geriame nuo aplinkos taršos apsaugotą vandenį iš giluminių gręžinių. Išskirti sostinės vandenį(lyginti su kitais Lietuvos didmiesčiais) būtų sudėtinga, tam reikėtų lyginti konkrečius, atskirus rodiklius.

Vasarą vandens kokybė – geresnė

Yra žinoma, kad tekantis vanduo – visuomet sveikesnis už stovintį. Tas pats galioja ir vandentiekio vandeniui – vandentiekio vandens šviežumas priklauso nuo suvartoto vandens kiekio. Kuo daugiau jo suvartojama, tuo mažiau vanduo užsistovi vamzdžiuose. Vasarą paprastai suvartojama daugiau vandens, todėl galima sakyti, kad ir vandens kokybė vasarą dar labiau pagerėja. Vasarą gali tekti nutekinti daugiau vandens, kol jis bus malonus gerti, kadangi įšyla namas, o kartu ir vamzdynais tekantis vanduo.

Įsigyti vandens filtrų gali siųlyti ir apsišaukėliai

Paklausta ar vandens filtrais prekiaujančios įmonės nepiktnaudžiauja situacija ir ar nebruka savos produkcijos vandens kokybe nepatenkintiems žmonėms, E. Rimkutė teigė, jog centralizuotai tiekiamas vanduo yra puikios kokybės, todėl joks papildomas filtravimas nėra būtinas. „Kartais pasitaiko atvejų, kai filtrų pardavėjai, prisistatydami mūsų įmonės darbuotojais siūlo atvykti pas gyventojus į namus, patikrinti vandens kokybės, o vėliau primygtinai siūlo įsigyti filtrus. Noriu dar kartą patikinti, kad mūsų įmonės geriamojo vandens laboratorijos darbuotojai savavališkai po gyventojų būstus nevaikšto ir jokių vandens tikrinimo akcijų nevykdo.“ – užtikrino specialistė.

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , , ,

Komentarai (7)

 1. Cesarius ( Vilnietis ):

  geriam metalo rūdis ! Bet pasmane bute karoliniškėse tai vanduo kai nubėga gan skaidrus ir šaltas , gan neblogas .

 2. vamzdys:

  Geras tas vanduo, o jei myžniai, tai pirkit kosminius filtrus arba Perrier vandenį:) Liūdesiai…. Niekad nesupratau tokių straipsnių.

 3. rexas:

  Jei vanduo butu geras, jokie vandens filtru pardavejai bizniuku nesuktu.Paziurekit kiek firmu Vilniuje ir Lietuvoje siulanciu ir nersianciu su savo filtrais.Tarpusavy musasi skelbimus spausdina varydami vienas ant kito.Reiskia vanduo s……..as

 4. Boruzhe:

  geras tas vanduo. Mes turime irgi filtra isideje, kur uz skaitkliuko jau keliauja vanduo i musu ciaupa. Tai filtras du metai stovi, jau truputi parudaves, bet manau normalu.
  va filtras kazkoks panasus, pirktas ar tai senukuose ar ermitaze http://www.vup.lt/Santechnikos-prekes/Vandens-filtrai/Mechaninio-valymo-polipropileno-plauso-kasete-15799-1209-12121175.html

 5. Kasparas:

  Esu vandentvarkos specialistas ir galiu drąsiai teigti, kad tiek Vilniečiai, tiek ir kitų Lietuvos miestų, kaimų gyventojai gali gerti labai geros kokybės artezinį vandenį. Daugelyje Lietuvos vietų vanduo yra ruošiamas, šalinamas mineralinių medžiagų perteklius, tačiau net ir didelis geležies, mangano kiekis nepablogins sveikatos (iš esmės kaip tik naudinga). Blogiausiu atveju oksiduosis ir nudažys jūsų marškinius ir pablogins vandens skonį. Jei tiksliau, ruda spalva tai oksidavusi trivalentė geležis, juoda spalva tai oksidavęs manganas. Lygiai taip pat su daugelio taip vadinamom kalkėm. Tai yra kalcio ir magnio druskos. Šie elementai taip pat yra labai reikalingi mūsų organizmui, o nukenčia nebent skalbimo mašina. Šiuo metu nemažai vandens gerinimo įrangas siūlančių darbuotojų įsiprašo į namus, dengdamiesi tuo, kad atlieka vandens kokybės tyrimus, atlieka matavimus su jokių vienetų neturinčiu prietaisu, hidrolizuoja vandenį taip vaizdžiai parodydami mineralines medžiagas ir meluoja (gal net patys to nesuvokdami), kad viskas ką matote yra labai blogai, o paskui lyg tarp kitko siūlo demineralizuojančius filtrus arba dar blogiau atvirkštinio osmoso sistemas. Tiek viena tiek kita įranga kainuos daug, nesusidarys kalkės jūsų arbatinuke, bet turėsit visiškai nereikalingą ir bevertį vandenį.

 6. Olis:

  Labai geras vanduo, tik is krano ir naudoju. Neskanus is buteliu.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>