IKI – sena grietinė

Andriaus Mažeikio nuotr.

Per karščius prekiauti šviežiais produktais – nemenkas iššūkis. Nors produktai genda greičiau nei yra tinkami vartoti, parduotuvių lentynose pirkėjai vis randa ir netyčia nusiperka pasibaigusio galiojimo maisto, rašo diena.lt.

Nusipirko senos grietinės

Nors visi šalyje veikiantys prekybos centrai dievagojasi, kad neprekiauja pasibaigusio galiojimo produktais, pirkėjai jais negali pasitikėti. Vilnietis Andrius Mažeikis pirmadienį vakare į prekybos centrą „Iki“ užsuko grietinės. Pirko du indelius, o galiojimo laiką pažiūrėjo tik ant vieno, kitą iš lentynos ėmė net nepagalvojęs, kad tarp šviežios grietinės gali būti ir pasenusios.

„Namie prieš atidarydamas indelį netikėtai pastebėjau, kad grietinės tinkamumo vartoti terminas jau pasibaigęs prieš dvi dienas. Nepatingėjau sugrįžti į parduotuvę. Informacijos skyriuje pasakius, kad nusipirkau pasenusį produktą, darbuotoja iškart atspėjo, kas tai. Sako, tikriausiai pirkote grietinę. Matyt, nepatenkintas klientas buvau ne pirmasis, arba ta grietinė ir buvo skirta tokiems išsiblaškiusiems pirkėjams kaip aš, tik nesugrįžtantiems“, – svarstė A.Mažeikis. Parduotuvės „Iki“ darbuotoja dviejų dienų senumo grietinę pakeitė į šviežią, o nusivylęs pirkėjas per tą laiką suraitė skundą skundų knygoje.

„Jau ne pirmą kartą netyčia nusiperku pasenusio arba besibaigiančio galiojimo maisto produktų. Vien dėl to, kad nepažiūriu į galiojimo datą. Tiesa pasakius, nusibodo būti nuolat apgaudinėjamam“, – su kartėliu balse skundėsi dienraščio skaitytojas.

Prekybininkai gudrauja

Išbandymo karščiu dažniausiai neatlaiko tie maisto produktai, kurių tinkamumo vartoti terminas yra trumpas. „Tai pienas ir kiti jo produktai, salotos, kreminiai pyragų gaminiai, žuvis ir jos produktai, mėsos gaminiai. Daugiausia pasibaigusio galiojimo produktų randama mažmeninės prekybos įmonėse“, – sakė Aurelija Načienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja.

Pasak jos, atlikdami valstybinę maisto kontrolę pareigūnai maisto tvarkymo įmonėse kartais nustato atvejų, kai tinkamumo vartoti terminai ištaisomi arba tiesiog nutrinami. A.Načienė atkreipė dėmesį, kad tinkamumo vartoti terminus gali pratęsti tik gamintojas, atlikęs laboratorinius tyrimus

„Tokie veiksmai griežtai draudžiami, o pastebėję ištaisytas tinkamumo vartoti terminų datas ant maisto produktų vartotojai pagal galimybes turi informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą“, – ragino žmones būti aktyvesnius veterinarijos gydytoja.

Tokios prekybininkų gudrybės ir lentynose palikti pasibaigusio galiojimo produktai nedžiugina ir gamintojų. Bendrovės „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa sakė, kad gamintojai neturi pajėgumų tikrinti produkcijos tinkamumo vartoti prekybos vietose, bet siekiant užtikrinti produkcijos šviežumą, į prekybos vietas nepristatomi besibaigiančio galiojimo produktai. „Atvejų, kad neišpirktas ir jau pasenęs maistas lieka lentynose, nėra daug, todėl žalos dėl to nepatiriame“, – teigė D.Trumpa.

Darbas – surūšiuoti pagal datą

Kiekvienas atidesnis pirkėjas tikrindamas maisto produktų galiojimo datą neretai tokių senienų atranda. Patys atidžiausi klientai sako, kad prekybininkams „žaisti“ produktų datomis ne naujiena.

Prekybos tinklo „Iki“ atstovas Valdas Lopeta aiškino, esą pasenę produktai lentynose užsilieka tik dėl darbuotojų neatidumo. Prekybininkai ginasi, kad produktus, kurių tinkamumo vartoti laikas baigiasi, pažymi ir perneša į specialias lentynas. Kiti teigia, kad senstančius produktus nukainoja ir greitai parduoda per akcijas. Esą tokiu atveju žmonės žino, ką perka. Prekybininkai neslepia, kad dėl neišpirktų maisto produktų utilizavimo patiria nuostolių, o juos įskaičiuoja į visų prekių kainą.

„Stengiamės užtikrinti, kad tokių dalykų neatsitiktų. Jeigu taip atsitinka, visuomet pirkėjams grąžiname pinigus arba produktą pakeičiame kitu. Tokių atvejų būna vos keli per metus. Parduotuvių lentynas kasdien peržiūri mūsų darbuotojai. Tačiau klysti taip pat yra žmogiška“, – sakė V.Lopeta.

Nors „Iki“ atstovas gyrėsi, kad šiame prekybos tinkle, vieninteliame Lietuvoje, neprekiaujama netgi paskutinės dienos galiojimo maisto produktais ir visi jie atiduodami „Maisto bankui“, atidžiau peržiūrėjus lentynas, jose galima rasti visko. Įdomiausia, kad dažnai šviežiausi maisto produktai būna nugrūsti į lentynos gilumą, o pasibaigusio arba besibaigiančio galiojimo – tiesiai pirkėjui po ranka.

diena.lt informacija

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , ,

Komentarai (4)

 1. Tik tegul prekybos centrai nebepasakoja pasakų… Specialiai primaišo senstelėjusių produktų tarp naujų, kad tik išvengtų utilizavimo. Nifiga į jokias kitas lentynas neperneša 😀 O utilizavimo atvejai kerta ir per pirkėjo kišenę ir vadybininkams, kurie liko kalti už tai, kad marketingo direktorius liepė siųsti su besibaigiančiom datom į pardavimą, tipo, „gal praslys“…

 2. sigute:

  griuk negyvas komentras)))) nu debiloidas

  • Povilas:

   ir kur čia debilumas? Štai rimi šiandien buvau – seni papuvę svogūnai su naujais sumaišyti.

 3. LLL:

  pati dirbau pardaveja (ne maisto prekese). dar pirmomis dienomis, kai buvau apmokinama, buvo pasakyta, kaip deti prekes (naujesnes i gala, o su besibaigianciu galiojimu i prieki)

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>