„IKI“ gali tekti stabdyti prekybą kai kuriais produktais

Daugiau kaip pusmetį galiojantis Europos Sąjungos reglamentas dėl ženklinimo siekiant apsaugoti vaikų sveikatą daugeliui gamintojų ir prekybininkų nė motais. Vaikų elgesio sutrikimas (hiperaktyvumas), kuriam pastaruoju metu skiriama ypač daug dėmesio, neabejotinai priklauso ir nuo vieno svarbaus veiksnio – maisto bei gėrimų su tam tikrais dažikliais, kuriuos vartoja vaikai.

Garsiausi Europos gamintojai etiketėse jau seniai įspėja, kad dažikliai oranžinis geltonasis (E 110), chinolino geltonasis (E104), karmoisinas, azorubinas (E 122), raudonasis dažiklis (Allura Red) (E 129), tartrazinas (E102), raudonasis ponso dažiklis 4R (E 124) gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį.

Nevartok.lt skaitytojas Voldemaras, perskaitęs informaciją apie „Norfos“ prekybos centre rastus netinkamai paženklintus gėrimus, pranešė, kad IKI prekybos tinkle taip pat gausybė netinkamai paženklintos produkcijos. Voldemaras teigė, kad jis turi dvi mažas dukras ir pirkdamas gėrimus ar kitą maisto produkciją, nuolat skaito gaminių etiketes.

IKI prekybos centre mes iš tiesų aptikome kelių rūšių gėrimus bei sirupą ant kurių etikečių nėra privalomos informacijos. UAB „Vilsida“ tiekiamas gėrimas „Shippi Tarchun“ savo sudėtyje turi vieną pavojingiausių, tačiau ES leidžiamų dažiklių – E 102 (tartraziną). Apie jo galimą poveikį vaikų aktyvumui ir dėmesiui jokios informacijos nėra.

Dviejų rūšių lenkų gamintojo „Vitta+“ gėrimai žalieji ir oranžiniai multivitaminai tai pat su vaikų aktyvumą ir dėmesį galinčiais paveikti dažikliais, tačiau be būtinos skelbtinos informacijos. Į juos lenkai įdėjo prieštaringai vertinamo bei daug kur uždrausto tartrazino ir oranžinio dažiklio.

Aptikome ir „Libella“ gėrimus „Limetė“ bei „Braškė su grietinėle“, kurių sudėtyje net kelių dažiklių „puokštė“. UAB „Natūralios sultys“ pagamintų gėrimų etiketėse skelbiama informacija tik apie vieno dažiklio (azorubino) galimą poveikį vaikų aktyvumui ir dėmesiui.

Tame pačiame skyriuje suradome dar vieną produktą, prancūzų gamybos sirupą „Monin Grenadine“. Etiketėje nurodomas platintojas UAB „Sangaida“. Prancūzai į sirupą pridėjo dažiklio E 122 (karmoisinas, azorubinas). Deja jokios informacijos apie jo galimą poveikį vaikų aktyvumui etiketėje nėra.

IKI prekybos tinklo produktų kokybės skyriaus vadovas Saulius Grinius žada, kad dėl netinkamai paženklintų produktų bus aiškinamasi: „užrašai dėl dažiklių galimo poveikio vaikų aktyvumui ir dėmesiui turi būti. Nebent tie produktai pagaminti iki 2010 metų liepos mėnesio ir jiems pritaikyta išlyga. Mes reaguosime ir tikrinsime. Tokie dalykai nėra toleruojami.” Anot Sauliau Griniaus, IKI remiasi tiekėjų ir gamintojų informacija. “Jeigu pasitvirtins, kad gamintojai ar tiekėjai mus suklaidino, imsimės priemonių”, – nevartok.lt tvirtino IKI produktų kokybės skyriaus vadovas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja Irena Pečiulienė teigia, kad tarnybos darbuotojai į skundus dėl netinkamo ženklinimo reaguoja operatyviai, ypač kai kalbama apie vaikų sveikatą: „mes nuolat kartojame, kad lentynose neturi būti netinkamai paženklintos produkcijos. Nors ES reglamentas dėl minėtų dažiklių galioja nuo 2010 metų liepos mėnesio, tačiau iki šiol yra piktnaudžiaujama ir jo nesilaikoma. Inspektoriai skiria baudas, o produkciją siunčia perženklinti.“ Pasak veterinarijos gydytojos buvo atlikti 452 tiksliniai patikrinimai, užfiksuoti 32 pažeidimai. “Deja tenka apgailestauti, kad dar pasitaiko produktų su netinkamu ženklinimu“, – nevartok.lt teigė Irena Pečiulienė.

Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji specialistė Roma Adomaitytė situaciją dėl netinkamo ženklinimo vertina vienareikšmiškai: „ženklinimas dėl dažiklių ir jų galimo poveikio vaikų aktyvumui ir dėmesiui yra privalomas, nėra jokių išlygų. Tėvai žinodami produkto sudėtį bei informaciją apie naudotus priedus gali tinkamai pasirinkti. Labai svarbu, kad žmonės domėtųsi, ką valgo ir geria.“

Roma Adomaitytė teigia, kad nuo maisto priklauso ir žmogaus sveikata: „geriausiai, kai vaikai valgo mamyčių namuose pagamintą maistą. Jos tikrai į maistą nepridės jokių dažiklių ar kitų priedų.“

Anot specialistės šiuo metu Europos Sąjungoje vyksta dažiklių vertinimas, kuris bus baigtas 2015 metų pabaigoje. Iki 2020 metų pabaigos bus įvertinti visi maisto priedai.

Nevartok.lt kalbinti medikai sako, kad hiperaktyvumas yra elgesio sutrikimas, pasireiškiantis padidėjusiu judrumu, impulsyvumu, dėmesio stoka, kas gali trukdyti mokymuisi ir tobulėjimui. Vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vaikams, kurie vartojo gėrimus su nurodytais dažikliais, pasireikšdavo padidėjęs aktyvumas. Tyrimas nustatė, kad elgesio sutrikimai pasireiškė ne tik tiems vaikams, kuriems buvo diagnozuotas hiperaktyvumas, bet ir tiems, kuriems jis nebuvo nustatytas.

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , ,

Komentarai (2)

  1. Pingback: „Rimi“ tvarkėsi paskutinė ir iš didelio rašto išėjo iš krašto | Nevartok

  2. As:

    „IKI“ iskarto emesi veiksmu,bet veiksmai tokie kad prekes blogai pazenklintos sandelyje,nes tiekejai „nespeja“ lipduku siusti

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>