Ekologiškos cukinijos su pesticidais, džiovintos kriaušės su sulfitais

Vykdant augalinio maisto taršos stebėsenos programą, Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai UAB „Rimi Lietuva“ prekybos centre (Klaipėdos g. 82 Panevėžys) laboratoriniams tyrimams atrinko Ispanijoje ekologiškai užaugintų žaliųjų cukinijų mėginius.

Šių daržovių platintojas Lietuvoje – UAB ,,Rimi Lietuva”. Iš viso šioje produktų partijoje (Nr. L13 308) buvo 42 vnt. cukinijų (8 dėžės po 6 vnt., sufasuotos po 500 g).

Ištyrus cukinijų mėginius Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje, nustatyta pesticido pimetrozino likučių (0,053 mg/kg). Pagal Europos Komisijos patvirtintą reglamentą, pimetrozinas nėra įtrauktas į ekologinėje gamyboje leidžiamų naudoti augalų apsaugos produktų sąrašą.

Panevėžio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba uždraudė UAB „Rimi Lietuva“ prekybos centre realizuoti šių daržovių minėtos partijos likučius (9 vnt.).

„Pesticido koncentracija tirtose cukinijose buvo nedidelė ir neviršijo didžiausio leistinos likučių koncentracijos, tad saugos požiūriu šios daržovės rizikos vartotojų sveikatai nekėlė. Tačiau šį pesticidą ekologinėje žemdirbystėje naudoti draudžiama, todėl tai – vartotojų klaidinimo atvejis, nes cukinijos negalėjo būti vadinamos ekologiškomis“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gavo pranešimą iš Estijos dėl kinietiškose džiovintose kriaušėse nustatytų per didelių kiekių sulfitų.

Estijos kompetentinga institucija, kontroliuodama importuojamus maisto produktus, atliko laboratorinius tyrimus ir kinietiškų džiovintų kriaušių partijoje (Nr. 130417A-2) nustatė neleistinus sulfitų kiekius. Šių maisto priedų kriaušėse nustatyta 1 122 mg/kg, kai didžiausias leistinas kiekis džiovintuose vaisiuose – 600 mg/kg.

Pirminio tyrimo metu nustatyta, kad nesaugias džiovintas kriaušes iš Kinijos į Lietuvą importavo UAB „Tiekėjų gildija“. Į mūsų šalį buvo įvežtos 3 t šių produktų, iš jų 1,5 t buvo išvežta į Estiją, 1 t – į trečiąsias šalis (Rusiją, Baltarusiją ir Gruziją) ir 0,5 t išplatinta mūsų šalies rinkoje.

Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai tęsia tyrimą ir vykdo patikrinimą UAB „Tiekėjų gildija“. Nurodytos partijos nesaugias džiovintas kriaušes uždrausta realizuoti, tiekėjas įpareigotas surinkti jas iš rinkos.

RASFF sistemos duomenimis, šiais metais Europos Sąjungos valstybėse didesni nei leistini sulfitų kiekiai džiovintuose vaisiuose buvo nustatyti turkiškuose abrikosuose ir obuoliuose bei kinietiškose morkose.

Sulfitai, kaip ir sieros dioksidas, yra maisto priedai E-220-228. Šios medžiagos slopina bakterijų augimą, apsaugo vaisius ir daržoves nuo parudavimo, tačiau jautresniems vartotojams gali sukelti alergines reakcijas, todėl produktų etiketėse turi būti nurodyta informacija – „konservantas sieros dioksidas SO2“.

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , , , , ,

Pakomentuok. Būk pirmas!

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>