„Flora pro.activ“ gamintojai aiškina, kad jų produktas pakenkti negali

Nevartok.lt rašė apie tepiųjų riebalų mišinį „Flora pro.activ“. Vartotojai abejojo ar produktas beveik atitinkantis visus margarino požymius gali būti naudingas sveikatai. Uniliver kompanija panoro paaiškinti, kad jų produktas nėra kenksmingas sveikatai, o atvirkščiai – gali turėti naudos.

Ne į gerąją pusę besikeičiantys mitybos įpročiai – daug perdirbto maisto, riebių produktų, per mažai skaidulinių medžiagų maiste – lemia didėjantį cholesterolio kiekį Vakarų pasaulio gyventojų kraujyje. Cholesterolis yra viena svarbiausių priežasčių, lemiančių širdies ir kraujagyslių ligas.

Širdies ir kraujotakos sutrikimus skatinančius sočiuosius riebalus žmogus didžiąja dalimi gauna valgydamas gyvulinės kilmės riebalus – grietinę, sviestą, riebų sūrį ir t.t. Sotieji riebalai ir iš dalies hidrinti riebalai, kurie susidaro iš transriebalų, skatina „blogojo“ cholesterolio susidarymą ir didina širdies ligų riziką. Taigi itin svarbu mažinti šių riebalų vartojimą. Tam reikėtų atsisakyti bulvių traškučių, pyragaičių, sausainių, kepto greitojo maisto, riebios mėsos ir riebių pieno produktų, pvz., sviesto, grietinės, riebaus sūrio, grietinėlės ir t.t.

Teigiamai sveikatą veikiančių polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų daugiausiai gaunama su saulėgrąžų, dygminų, kukurūzų, alyvų aliejais arba šių aliejų pagrindu pagamintais produktais. Gamintojas Uniliver teigia, kad vienas tokių –  „Flora pro.activ“ tepusis riebalų mišinys, kuriame naudojami polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų turintys aliejai.

Gamintojas tikina, kad „Flora pro.activ“ yra geresnis pasirinkimas nei gyvuliniai riebalai, nes pagamintas iš nehidrintų augalinių riebalų, taigi beveik neturi transriebalų (mažiau nei 0,5g/100g), o sočių riebalų kiekis yra net 4 kartus mažesnis nei gyvulinės kilmės produktuose.

Pastaraisiais metais Amerikos ir Europos šalių mokslinėse laboratorijose buvo atliekami tyrimai analizuojant augaluose esančių elementų – sterolių – savybes.  Tyrimai parodė, kad vartojant augalinių sterolių, galima natūraliomis priemonėmis sumažinti cholesterolio kiekį . Per parą su maistu gaunant 1,5-2,4 g sterolių, cholesterolio kiekis per 2-3 savaites gali sumažėti iki 7-10 procentų. Paprastai per parą su maistu žmogus apytiksliai gauna 10 kartų mažesnę sterolių dozę – tik 0,17-0,2 g. Augalinių sterolių nedideliais kiekiais yra augaliniuose aliejuose, riešutuose, sėklose, vaisiuose, grūduose ir daržovėse.

Augaliniai steroliai savo struktūra labai panašūs į cholesterolį, kuris pats iš esmės yra gyvulinis sterolis. Augaliniai steroliai, su maistu patekę į žarnyną, ima konkuruoti  su cholesteroliu ir užima tas jungtis, per kurias iš žarnyno į kraują pasisavinamas cholesterolis. Tokiu būdu sumažinamas „blogojo“ cholesterolio (MTL) pasisavinimas. Išsikovoję savo pozicijas steroliai cholesterolio pasisavinimą gali sumažinti net iki 50 procentų.

Gamintojas Uniliver teigia, kad mokslo tyrimais įrodyta, jog „Flora pro.activ“ sudėtyje esantis augalinių sterolių kiekis „blogojo“ cholesterolio sumažina iki 7-10 proc. per 2-3 savaites, kasdien suvalgant reikiamą 1,5-2,4g augalinių sterolių kiekį.

„Unilever“ kompanijos gaminamo produkto „Flora pro.activ“ sudėtyje esančių augalinių sterolių poveikis cholesterolio mažinimui yra pagrįstas 40 klinikinių studijų įvairiose pasaulio šalyse.

„Flora pro.activ“ sėkmingai parduodamas daugiau nei 30 šalių. Nepriklausomais tyrimais produkto teigiamą poveikį cholesterolio lygiui kraujyje jau patvirtino Europos Sąjungos kontroliuojančios institucijos, taip pat Norvegijos, Islandijos, Izraelio, JAV, Šveicarijos Brazilijos, Australijos, Naujosios Zelandijos, Japonijos ir kitų šalių atsakingos valstybinės institucijos.

Augalinių sterolių teigiamą poveikį kovojant su cholesteroliu patvirtino ir garsios pasaulio medikų organizacijos – Tarptautinė aterosklerozės asociacija, JAV, Australijos, Belgijos, Italijos ir kitų šalių medikų asociacijos. To ginčyti neverta, bet tokiu atveju geriau vartoti papildus su augaliniais steroliais, kur koncentracija yra žymiai didesnė. Juk maistas ne visada vaistas.

Anot gamintojo augalinių sterolių teigiamą poveikį mažinant cholesterolio lygį patvirtino Europos maisto ir saugos tarnyba (European Food and Safety Authority/EFSA) bei JAV Maisto ir vaistų administracija (US Food and Drug Administration).

„Flora pro.activ“ Lietuvoje produkto nevadina margarinu, nes pagal nustatytas Lietuvos ir ES maisto produktų žymėjimo normas, apibrėžiančias produkto ženklinimą pagal riebalų kiekį,  „Flora pro.activ“ gali būti vadinamas tepiuoju riebalų mišiniu.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlieka ir savo tyrimą dėl „Flora pro.activ“apie kurio rezultatus informuosime vartotojus.

Šiuo atveju norisi prisiminti garsios kompanijos „Danone“ problemas dėl galimai klaidinančių teiginių.

„Europos maisto saugos agentūra (EMSA) (European Food Safety Agency) interneto svetainėje paskelbė informaciją, kad „Danone“ įmonių grupė savanoriškai atsiėmė paraiškas, pateiktas dėl tam tikrų sveikatinimo teiginių, susijusių su „Actimel“ ir „Activia“. Šios paraiškos buvo pateiktos EMSA pagal ES reglamentą ir pagal jį šias paraiškas galima atsiimti ir pateikti dar kartą su papildymais, neturinčiais jokio poveikio šiuo metu vartojamiems sveikatinimo teiginiams, kadangi jie pagrįsti įvairiais nacionaliniais teisės aktais, reglamentuojančiais šiuos teiginius, mokslo tyrimais ir ES Sveikatinimo teiginių reglamento pereinamojo laikotarpio dokumentais“, – buvo rašoma „Danone“ kreipimesi. Vėliau kompanija mėtėsi aiškindama atsiėmė ar neatsiėmė savo teiginius dėl produkto sveikatinimo.

Kategorija: Maisto produktai | Žymės: , , ,

Komentarai (1)

  1. ai..:

    kas uzsikabins tai vartos visada, esu mates kas tuos „Actimel“ ir „Activia“ perka pakais ir geria kaip „vaistus“… juokas paima tiesiog…

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>