Vaikams skirtuose produktuose randamas arsenas, švinas, kadmis ir kiti sunkieji metalai. Ką daryti?

Švedijos Nacionalinė maisto agentūra atliko išsamius vaikams skirtų maisto produktų tyrimus, įvertino jų sudėtyje esančių sunkiųjų metalų ir kenksmingų mineralų kiekius. Švedų tyrėjai nenustatė didžiausių leistinų kiekių viršijimo atvejų, bet priėjo išvados, kad nors ir nedideli sunkiųjų metalų kiekiai per ilgą vartojimo laiką gali paveikti kūdikių iki 1 metų ir vaikų iki 3 metų sveikatą.

Kai kurių maisto produktų, skirtų kūdikiams ir mažiems vaikams, sudėtyje nustatomi sunkiųjų metalų – arseno, švino ir kadmio likučiai. Livsmedelsverket išnagrinėjo 92 skirtingus maisto produktus vaikams – košes ir kitus specialios paskirties produktus (ryžių, avižų produktus, sojos gėrimus, naudojamus kaip alternatyva pienui ir kt.). Be arseno, švino ir kadmio atlikti mineralų, geležies, vario ir mangano tyrimai.

Arseno daugiausiai rasta ryžių produktuose (košėse, ryžių gėrimuose). Švedų mokslininkų manymu, ryžių košės vartojamos trumpesnį laiką ir, nors jų sudėtyje yra arseno, nebūtina stengtis jo visiškai išvengti. Ryžių gėrimai dažnai naudojami kaip pieno pakaitalas vaikams, alergiškiems pienui arba laikantis veganų dietos. Tokiais atvejais jie yra vartojami ilgesnį laiką, kas mažiems vaikams gali kelti pavojų sveikatai. Specialistų nuomone, reikėtų siūlyti tėvams neduoti ryžių gėrimų vaikams iki šešerių metų amžiaus. Livsmedelsverket atliktų studijų pagrindu šiuo metu ES svarstomi didžiausių leistinų arseno kiekių ryžiuose nustatymo klausimai.

Tik kai kuriuose vaikiškuose maisto produktuose nustatyti maži kiekiai švino, bet svarbu dar labiau mažinti šio metalo kiekius, ypač kūdikių mišiniuose ir produktuose, skirtuose sergančių vaikų mitybai. Nors švino koncentracija visais tirtais atvejais buvo mažesnė nei didžiausi leistini kiekiai, nustatyti faktai kelia specialistų susirūpinimą, nes kūdikiai ir maži vaikai yra jautrūs švino poveikiui.

Kai kuriuose produktuose buvo rasta ir kadmio, bei mangano. Nustatyta, kad šių metalų koncentracija ūmaus pavojaus sveikatai nekelia, tačiau taip pat turėtų būti mažinama. Produktų, kurių sudėtyje yra mangano, nerekomenduojama duoti sergantiems vaikams. Kūdikiai ir maži vaikai, maitinami mišinių dozėmis, nurodytomis ant pakuočių, gali per parą gauti didesnę nei leistina mangano normą.

Komentuodami atliktų Švedijos mokslininkų tyrimų rezultatus, Lietuvos Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai pabrėžia, kad Lietuvoje kiekvienais metais yra atrenkama ir ištiriama 20-30 kūdikiams ir mažiems vaikams skirto maisto mėginių. Neatitinkančių nustatytų teisės aktų normų  produktų nebuvo nustatyta, tačiau minėto tyrimo rezultatai turi būti svarus postūmis Europos Sąjungos institucijoms peržiūrėti ir naujai įvertinti galiojančių teisės aktų nuostatas ir maksimaliai sumažinti leistinas teršalų likučių koncentracijas.

Specialistai pataria tėvams maitinti vaikus kiek įmanoma įvairesniu ir pagal galimybes, namuose ruoštu maistu. Įsigilinti į perkamų produktų ženklinimo informaciją, kas padėtų sumažinti galinčių pakenkti sveikatai produktų įsigijimo riziką.

Pažymėtina, kad arsenas ir kadmis natūraliai randami dirvožemyje, juos pasisavina augalai. Arseno taip pat gali būti drėkinimui naudojamame vandenyje. Švino likučių maisto produktuose taip pat atsiranda natūraliai, tačiau jis yra aplinkos teršalas, galintis būti dirvožemyje, ore ar vandenyje. Šie sunkieji metalai dažnai patenka į žaliavas, iš kurių pagaminti maisto produktai. ES teisės aktuose yra patvirtintos šių metalų didžiausios leistinos koncentracijos maisto produktuose, jos nustatytos kiek įmanoma mažesnės, atsižvelgus į riziką, susijusią su poveikiu sveikatai. Tačiau vien teisės aktų nepakanka, labai svarbu, kad nuolat būtų atliekami moksliniai tyrimai, siekiant mažinti kenksmingų medžiagų plitimą aplinkoje.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , , , , ,

Komentarai (2)

  1. satnig:

    Net antraštės be klaidų nesugeba parašyti. ŠVYNAS-kas tai?

  2. Sara:

    Morkas is mociutes sodo valgyt reikia.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>