Skruzdės atkeliauja į namus. Kaip apsisaugoti?

„Vasarą dažnai pamatysi, kaip ant maisto likučių prisirenka smulkių skruzdėlyčių. Jos atkeliauja iš lauko, iš balkono, susirenka prie duoninės, prie palikto maisto lėkštelėje ir panašiai. Kartais jos suformuoja tiesiog skruzdėlyną arba išplinta po visas spinteles ir stalčius, kur laikomi produktai. Galima jas tiesiog nuvyti ir viską išvalyti, bet tai žaidimas be pabaigos – kol jaus maisto kvapą, tol skruzdės keliaus ir keliaus į namus.

Kuo tos skruzdėlės pavojingos? Kas mums gresia, jei jos užpuola maistą, t.y. ką jam padaro, kaip sugadina, kuo užkrečia? Ir ne mažiau svarbu – kaip skruzdėles išnaikinti, jei pastebėjome, kad  jų atėjo į namus?“, – nevartok.lt klausė Jūratė.

„Iš daugybės skruzdžių rūšių Lietuvoje dažniausiai aptinkamos trys: juodosios, raudonosios ugninės ir faraoninės skruzdės.

Būstuose faraoninės skruzdėlės gyvena sienose, už grindjuosčių, keraminių plytelių, produktų ir atliekų taroje, įsikuria virtuvės balduose, produktų laikymo induose, ypač mėgsta tualetus, vonias, šiukšlių kibirus, maisto atliekas, kitas nešvarias vietas. Iš ten keliauja į virtuvę, ropoja per stalą, spinteles, indus, maistą. Taip migruodamos jos gali išnešioti užkrečiamųjų ligų sukėlėjus.

Skruzdės nėra sodo kenkėjos, gal net priešingai, tam tikra prasme jos atlieka sodo prižiūrėtojų vaidmenį, nes minta įvairiais vabzdžiais, jų lervomis (blusų, musių, blakių, kandžių), o jei ropščiasi į medį ar kitus augalus, vadinasi, juos užpuolė kenkėjai. Sodinės skruzdėlės nesikandžioja ir užkrečiamųjų ligų neplatina, tačiau jų „sąjunga“ su amarais gali padaryti nemažai žalos vaisinėms ir uoginėms kultūroms, dekoratyviniams augalams.

Yra daugybė vabzdžius naikinančių medžiagų – insekticidų, kurie tinka ir skruzdėms naikinti.  Vabzdžius naikinančios medžiagos yra nuodingos, todėl jas reikia naudoti atsargiai, laikantis gamintojų nurodymų.

Namų kenkėjus naikinančių preparatų yra daugelyje prekybos centrų. Skruzdes veiksmingai naikina aerozoliniai  arba miltelių pavidalo  preparatai.  Svarbu skruzdes naikinti vienu metu visose pastato patalpose. Norint apsisaugoti nuo  skruzdėlių, kurios patenka į būstą iš lauko, patartina insekticidais išpurkšti pamatus, šaligatvį, lauko plyteles.

Dauguma  skruzdžių užklysta į  namus tik ieškodamos maisto ir jas traukia saldžios bei lipnios medžiagos.

Namuose neturi būti lengvai pasiekiamo maisto šaltinio:

visada maistas turi būti uždengtas  – mes nežinome, kur skruzdė buvo prieš užropodama ant  maisto

nedelsdami reikia nuvalyti visą nukritusį maistą ir išsiliejusį skystį

išvalyti virtuvės prietaisų apačioje esančius maisto likučius

stengtis, kad visos šiukšliadėžės būtų su sandariais dangčiais

pastoviai laikytis bendros higienos reikalavimų.

Galima neleisti skruzdėms patekti į namus, užsandarindami galimus įėjimus: plyšius ir įtrūkimus durų ir langų rėmuose ir kt. Išginti skruzdėles padės ir kiti liaudiški būdai. Šiuos vabzdžius baido riešutmedžių, pomidorų, petražolių, pelynų, citrinų, tabako ir laurų lapai, actas, saulėgrąžų aliejus.

Dėl išsamesnės informacijos apie užkrėtimus infekcinėmis ligomis per skruzdės, siūlome kreiptis į visuomenės sveikatos centrus“, – nevartok.lt pasakojo VMVT Maisto skyriaus vyriausias specialistas  Franc Komarovski.

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , ,

Komentarai (1)

  1. Nuo skruzdžių apsisaugoti pertvaromis nelabai pavyks.Teks griebtis chemikalų, nes jos per mažos ir ras plyšius kaip patekti į namus.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>