Skambinusios nužudytos merginos buvimo vietą buvo galima nustatyti (papildyta. Patvirtino VRM ministras)

delfi.lt nuotr.

Po skaudžios nelaimės Panevėžio rajone, kai buvo pagrobta, išžaginta ir sudeginta jauna mergina, taip ir nesulaukusi policijos pagalbos, nevartok.lt paklausė mobilių technologijų specialisto Valdemaro, ar įmanoma užfiksuoti ir nustatyti žmogaus buvimo vietą, jeigu jis skambina mobiliu telefonu be SIM  kortelės pagalbos telefonu 112? Priminsime, kad mergina net tris kartus skambino pagalbos telefonu 112 bei bendravo su pareigūnais. Savo ruožtu policija aiškino, kad jos buvimo vieta nenustatyta, nes telefone nebuvo SIM kortelės.

„Esu įsitikinęs mergaitės vietą nustatyti buvo įmanoma. Tai gali patvirtinti bet kuris specialistas, kuris žino mobilaus ryšio subtilybes. Jeigu tokios galimybės nebūtų, reikštų, kad  policija gyvena akmens amžiuje. Įsivaizduokime paprastą situaciją – pvz. piktadarys grasinantis teroro aktu išsiima SIM kortelę, paskambina pagalbos telefonu 112 ir pasako, kad jis įvykdys teroro aktą. Tik nepasako kur. Ar tai reiškia, kad policija nenustatys jo buvimo vietos??? Pasakys žmonėms, kad grasintojas nenustatytas nes skambino be SIM kortelės?

Telefonu be SIM kortelės skambindamas žmogus jungiasi prie bazinės stoties. Telefone yra siųstuvas, kuris siunčia signalą.  Jei  ryšys buvo, reiškia siųstuvas veikė. Policija negali nustatyti ar čia skambino Jonas, ar Petras (negali indentifikuoti asmens), bet gali nustatyti jo buvimo vietą, nes fiksuojamas telefono signalas ateinantis į bazinę stotį.

Pavyzdžiui mieste paskambinus iš SIM kortelės galima nustatyti asmens buvimo vietą 5 (!!!) metrų spinduliu, užmiestyje tas atstumas didesnis. Policija turėtų paaiškinti žmonėms ar jie gali jaustis saugūs, ar atsitikus tokiai nelaimei, kaip Panevėžio rajone, bus sulaukta pagalbos“, – nevartok.lt sakė mobilių technologijų specialistas Valdemaras.

Kriminalistai pagal telefono buvimo vietą yra ištyrę labai daug nusikaltimų. Pavyzdžiui po nusikaltimo įjungtas nužudytos merginos telefonas padėjo pagauti maniaką K.Jonaitį. Tulpinių gauja nors ir naudojo nemažai gudrybių, buvo susekta Kiesių pagrobimo vietoje pagal mobiliuosius telefonus.

Kiek anksčiau bendrasis pagalbos centras teigė, kad gali matyti skambinančiojo buvimo vietą su tam tikra paklaida (mieste spindulio vidurkis apie 300 m., užmiestyje spindulio vidurkis 10 km, o kartais siekia ir 30 km.). Todėl visais atvejais yra klausiama skambinančiojo buvimo vieta, adresas. Pavyzdžiui  pasiklydus miške vietos nustatymas padeda pareigūnams nustatyti bent jau apytikslę skambinančiojo buvimo vietą ir susiaurina paieškos zoną.

Tai yra taip vadinama trianguliacija. Matuojamas mobilaus ryšio signalo stiprumas tarp mobilaus telefono ir trijų aplinkinių bazinių stočių. Kuo didesnis atstumas, tuo silpnesnis signalas. Pagal tai galima nustatyti mobilaus telefono padėtį. Mieste bazinių stočių tankis yra didesnis, tad tą daryti galima didesniu tikslumu.

Vidaus reikalų ministro D.Barakausko teigimu, SIM kortelės telefone buvimas, ar jos nebuvimas neturi įtakos nustatant skambinančiojo vietą. Esą galima nustatyti vietą ir be SIM kortelės, tačiau D.A.Barakauskas nepaaiškino, kodėl tuomet skambinusiojo vieta nebuvo nustatyta šeštadienį, kai pagrobta mergina skambino bendruoju pagalbos telefonu 112 ir šaukėsi pagalbos.

Ministras tokią galimybę pripažino sekmadienį po surengto pasitarimo VRM ministerijoje.

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , , , ,

Komentarai (7)

 1. NETIKIU:

  Pasakos visa tai su vietos nustatymu,

 2. bla bla:

  Kas per kvailiai raso tokius straipnius juk dabartinei dienai neina nustatyi buvimo vietos Lietuvoje be sim korteles…

 3. Specialistui:

  Geras esi „specialistas“ Valdemarai, tik nepasakei vieno dalyko, kad tokia galimybė yra prieinama operatoriui bet ne policijai. Juk dar neseniai visi buvo apsėsti „totalinio sekimo“ manijos ir šaukė kad pareigūnams negalima duoti tokių instrumentų….

  • lelele:

   nei tu žinai kas gali būti prieinama policijai nei ką.

  • tomkas:

   gal ir sauke, bet policija vistiek juos turi !!!
   nori pasakyti, kad Lietuvos operatoriai nebendrauja su policijos pareigunais ? :))))
   na, na…

 4. gadiminas:

  Pasak BPC vadovo, su skambinančiojo be SIM kortelės vietos nustatymo problemomis susiduria ir kitos Europos šalys. A.Kedavičius, paprašytas prisiminti bent vieną šalį, kurioje tokios bėdos išspręstos, negalėjo įvardinti nė vienos.

  Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/pagalbos-skambutis-be-sim-korteles-kodel-neimanoma-nustatyti-skambinanciojo-vietos-59-371002#ixzz2fYR7EPGb

 5. Rolandas:

  Paskambink be SIM ir pasakyk kad bomba padeta Parlamente – tikrai nustatys…

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>