Saugūs ir nesaugūs žaislai – svarbi informacija tėveliams!

Žaislus patariama pirkti tik žinomose parduotuvėse ir skaityti informaciją etiketėje

Polivinilchloridas (PVC) ir ftalatai

Gaminiai iš PVC – neigiamai veikia nervų sistemą, skatina vėžinius susirgimus. Vinilchlorido išsiskyrimas į aplinką padidėja net nuo nedidelio įšilimo. Iš polivinilchlorido gaminami minkšti plastikiniai žaislai. Tai minkšti cypiantys vaikučių žaisliukai,minkštos lėlės, kamuoliukai, žaislai, kuriuos vaikai čiulpia ir kandžioja, kai jiems dygsta dantukai. Juos vaikučiai naudoja nuolat, nesuprasdami kad tai gali turėti įtakos sveikatai. Dauguma šių žaislų naudojami neilgai, tačiau gali pridaryti daug žalos. Paprastai jie yra gaminami ir polivinilchlorido (PVC), į kurį dedama plastifikatorių, kad žaislas būtų minkštas ir lankstus. Veiksmingiausi plastifikatoriai – ftalatai. Tačiau jie kelia ir didžiausią riziką:

 • daugelis ftalatų gali sukelti vėžinius susirgimus;
 • pažeidžia kepenis, inkstus;
 • neigiamai veikia lytinių organų vystymąsi;
 • kaupiasi maiste, gyvuose organizmuose, motinų piene;
 • kaupiasi dulkėse ir teršia orą;
 • jie nėra surišti su plastiku, todėl nuolatos pasišalina iš gaminio, ypač čiulpiant žaislus. Europos Sąjungoje (ES) daugumą ftalatų draudžiama naudoti žaisluose vaikams iki 3 metų;

Nuostabios tamsoje švytinčios žvaigždės, žaisliukai, apyrankės, karoliai. Juose taip pat dažnai būna ftalatų. Žaislai (puodeliai, raktų pakabukai), pripildyti dekoratyvaus skysčio, gali būti labai pavojingi žaislą išardžius ir prarijus skystį. Šiame skystyje dažnai naudojamos mineralinės alyvos, organiniai tirpikliai, kuriuos prarijus gali kilti stiprus plaučių uždegimas. Vaikiškuose juvelyriniuose dirbiniuose gali būti nikelio, kuris gali sukelti stiprią alergiją.

Elektroniniuose gaminiuose (žaisluose, kompiuteriuose, telefonuose) yra naudojama apie 1000 įvairių cheminių medžiagų, nemažai jų yra pavojingos, pvz. plastikinėse detalėse paprastai yra degumą mažinančių medžiagų (trikdo hormonų sistemą),
elektroninėse schemose naudojamas kadmis (kancerogenas, trikdo hormonų sistemą), jungtukuose, modifikatoriuose naudojamas gyvsidabris (kancerogenas, trikdo hormonų sistemą), monitoriuose dažnai rasime švino (stabdo vystymąsi).

Žaisluose dažnai naudojamos baterijos, kuriose gali būti ličio (labai aktyvus, ardantis metalas), švino (sukelia vystymosi sutrikimus), kadmio (kancerogenas). 2004 m. Latvijoje mirė vaikas, kuris prarijo bateriją; visi jo virškinimo organai buvo stipriai pažeisti. Nuo 2006 metų Europos sąjungoje uždrausti šeši ftalatai. Jų negalima naudoti jaunesnių negu trys metai vaikų žaislų gamybai (šiuos žaislus vaikai dažnai deda į burną).

Plastizolis

Populiariausi tarp mažylių „guminukai“ gaminami iš polivinilchlorido (PVC) ir plastizolio.
Visame pasaulyje nuolat vyksta karštos diskusijos apie tai, ar galima naudoti minėtas medžiagas prekių vaikams gamyboje. Nežiūrint į tai, kad šių žaislų gamybos technologija tapo labiau progresyvi, jų gamybai naudojamų medžiagų sudėtis liko ta pati: pagrindas – polivinilchloridas, rišamasis reagentas – siera, plastifikatorius – ftalatas, antioksidantas –fenolis .

Turgavietėse galima rasti nemažai nesaugių žaislų iš plastizolio. Juose viršijamas fenolio kiekis, beveik visų žaislų skleidžiami garsai viršija leidžiamas normas.

Nevartok.lt tėveliams pataria – pirkite žaislus mažyliams tik didelėse ar specializuotose vaikų parduotuvėse, žinomų gamintojų bei skaitykite informaciją apie žaislų sudėtį ir šalies kilmę.

Jono Jukonio ir nevartok.lt informacija

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , , ,

Komentarai (4)

 1. marius:

  Geriausi zaislai – mediniai… senai aisku, arba blogiausiu atveju is kietos plastmases.

 2. mama nupiks .Bėje labai gražu
  .

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>