Puola žiurkės ir pelės. Kaip kovoti?

Ruduo – vaisių, daržovių ir javų brandos metas, kai nuimtas derlius keliauja į tam tikras sandėliavimo patalpas. Žmogus stengiasi apsaugoti derlių nuo drėgmės, šalčio ir, žinoma, nuo įvairių kenkėjų.

Atšalus orams, bene, pagrindiniais derliaus niokotojais tampa graužikai, kurie stengiasi iš lauko sulįsti į pastatus, kur šilta ir yra maisto.

Kovai su pelėmis ir žiurkėmis, kaip aiškina Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Veterinarinių vaistų ir biocidų vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Stankevičienė, žmogus pasitelkia įvairius apsisaugojimo būdus: nuo paprasčiausio, seniai žinomo spąstų padėjimo iki graužikų naikinimo priemonių – rodenticidų naudojimo.

Kas yra rodenticidai?

Rodenticidai yra graužikų naikinimo priemonės, kurios yra priskiriamos biocidams, o biocidai, tai medžiagos, skirtos žalingiems organizmams naikinti. Specialistė N. Stankevičienė įspėja šių priemonių vartotojus, kad šios medžiagos gali būti pavojingos žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai. Taigi, rodenticidai – tai 14 tipui priklausantys biocidai, naudojami pelėms, žiurkėms ar kitiems graužikams kontroliuoti kitais būdais nei juos atbaidant arba priviliojant.

Dažniausiai naikinami graužikai

Dažniausiai sutinkami graužikai tiek uždaroje, tiek agro-kultūrinėje aplinkoje – rudoji žiurkė (Rattus norvegicus), juodoji žiurkė (Rattus rattus) ir naminė pelė (Mus musculus/domesticus), su kuriais paprastai susiduriama namų buityje, tiek mieste ar kaime, ūkiuose, kur auginamos kiaulės, galvijai ar kiti gyvūnai.

Rodenticidų veikliosios medžiagos

Graužikai – gyvūnai, kuriuos pakankamai sunku naikinti, nes prieš pilnai suėsdami jauką, jie pabando mažą kasnelį, įsitikindami, kad tai nesukelia sutrikimų ir tik po to ėda likusį jauką.

Dažniausiai rodenticidai gaminami kaip jaukas ar dūminės. Veikliosios medžiagos, skirtos gaminti jaukui, vadinamos antikoguliantais. Jos stabdo kraujo krešėjimą, blokuoja vitamino K ciklą. Paprastai jaukas graužikams yra granulių, blokelių, pastos ar grūdų pavidalu.

Ne taip plačiai kaip jaukas naudojamos dūminės. Jų naudojimas reikalauja ypatingų, specialių saugumo priemonių ir prietaisų. Šis graužikų naikinimo būdas – taikomas retai.

Alternatyvūs graužikų kontrolės būdai

Egzistuoja kiti, alternatyvūs graužikų naikinimo būdai, Šiuos būdus galima suskirstyti į dvi kategorijas: pirmoji – siekiama fiziškai sunaikinti graužiką (spąstai, klijais išteptos lipnios lentelės), antroji – graužikų populiacijos mažinimas.

Fiziškai graužikai naikinami naudojant spąstus, gaudykles. Tačiau šių priemonių veiksmingas ir humaniškas naudojimas reikalauja įgūdžių ir išmanymo. Tokios graužikų naikinimo priemonės turėtų būti statomos atsižvelgiant į tai, kad išvengti neigiamo poveikio netiksliniams laukiniams bei naminiams gyvūnams, žmonėms, ypač, vaikams. Tokios priemonės turi būti reguliariai tikrinamos, kad pagauti, bet nesunaikinti graužikai būtų humaniškai sunaikinti. Tokie spąstai – veiksmingi esant mažam graužikų išplitimui.

Dar kartais yra taikomas būdas – gyvos fiksacijos spąstai. Jis turi privalumą: dažnai tikrinant nenukenčia pagauti netiksliniai gyvūnai, kadangi jie nesužalojami ir gali būti paleidžiami. Tokius spąstus reikėtų tikrinti du kartus per parą. Pagauti tiksliniai gyvūnai turi būti humaniškai sunaikinami. Tačiau,vėl gi, šis būdas yra tinkamas tik esant mažam graužikų išplitimui ir daugiau taikomas pelėms.

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , , ,

Komentarai (1)

  1. Sigitas:

    Idomu….aciu

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>