Maistinės kandys didelė bėda namuose

nevartok.lt skaitytoja Vida skundžiasi nerandanti aiškios ir išsamios informacijos, kaip kovoti su maistinėmis kandimis, kurių pasitaiko įsigijus kenkėjais užterštų maisto produktų arba paprasčiausiai jiems ėmus senti, gesti. „Pastebėjusi, kad namuose atsirado maistinių kandžių, labai išsigandau, tačiau nežinojau, ko imtis. Paprasčiausiai peržiūrėjau namie laikomus maisto produktus, kruopščiai išsivaliau visas lentynas. Tačiau mane persekioja baimė, kad aš iš tikrųjų negaliu būti tikra, kad visiems laikams jų atsikračiau ir kad kiti mano maiso produktai yra saugūs. Esu girdėjusi, kad kandys yra parazitai, jos gali užkrėsti maistą, bet gal galite pasakyti, kur aš galiu gauti išsamios informacijos apie šią problemą?“ – teiravosi ponia Vida.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto skyriaus vyriausias specialistas Franc Komarovski teigia, kad aptikus maistines kandis jas būtina skubiai naikinti.

Patarimai – kaip gintis nuo maistinių kandžių

Namuose skraidantys kandžių drugeliai arba maisto produktuose (dažniausiai tai įvairios kruopos, džiūvėsiai ir pan.) pastebėti balkšvi „siūleliai“ ar voratinkliai rodo, kad namuose yra užkratas. Todėl visų pirma reikėtų surasti ir sunaikinti kenkėjų židinį. Visus užkrėstus maisto produktus reikėtų nedelsiant išmesti, o spinteles, lentynas ir talpyklas gerai išvalyti ir išvėdinti.  Valyti reikėtų drėgnu skudurėliu,  naudojant ūkinį muilą, maistinio acto tirpalą ar kitą dezinfekcijos priemonę.

Kandžių kiaušinėliai nesivysto gerai vėdinamose, vėsiose patalpose, nepakenčia tiesioginių saulės spindulių.  Todėl rekomenduojama spintelių neperkrauti, kad būtu nors minimali ventiliacija, vėdinimas. Birius maisto produktus būtina laikyti sandariuose induose. Jei produktų laikymo vietos reguliariai valomos ir vėdinamos, tai pakankamai efektyvi kenkėjų prevencijos priemonė.

Ką puola maistinės kandys?

Kandys ir jų lervos maitinasi maisto produktais, ėda ir suteršia voratinkliais bei išmatomis miltus, kruopas, sėlenas, makaronus, sausainius ir kitus miltų gaminius, tai pat įvairius grūdus, sėklas, džiovintus vaisius, riešutus, grybus, prieskonius, arbatžoles.

Jei sąlygos palankios, aplinka šilta ir drėgna iš kandžių kiaušinėlių lervos išsirita po 1-3 savaičių. Viena suaugėlė  kandis gali padėti iki 200 kiaušinėlių. Kiaušinėlius kandis dažniausiai deda įvairiuose plyšiuose – sienų, lubų, lentynų, spintų ir kt.

Kodėl nusiperkame jomis jau užkrėstų maisto produktų?

Į sandėlius kenkėjai dažniausiai patenka pasyviai, kartu su grūdais ir kitais produktais arba su tuščiais maišais, be to, juos gali pernešti kiti gyvūnai, pavyzdžiui, paukščiai, graužikai, taip pat ir žmonės ant savo drabužių bei avalynės. Todėl nepakankamai gerai atliekama sandėliavimo patalpų dezinfekcija, skatina kenkėjų išplitimą, užteršiama ir sugadinama sandėlyje saugoma  produkcija.

Kokie kontrolės būdai-kaip tokių atvejų išvengti?

Gamybos ir prekybos įmonėse  įdegtos savikontrolės sistemos (RVASVT, GHP), kuriuose numatyta kenkėjų kontrolė, prevencijos priemonės kovai su kenkėjais. Visos gamybos įmonės ir  prekybos centrai turi sudarę sutartis su specializuotomis kenkėjų kontrolės įmonėmis, kurios periodiškai atlieka dezinfekciją, dezinsekciją ir deratizaciją. Sandėlių patalpose aruodinių kenkėjų naikinimui naudojamos feromoninės gaudyklės ir specialūs šviestuvai, prireikus, vykdomi paukščių atbaidymo darbai.

„Svarbiausia negailėti išmesti užkrėstų produktų“, – nevartok.lt skaitytojams patarė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto skyriaus vyriausias specialistas Franc Komarovski.

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , ,

Komentarai (8)

 1. VIRGINIJA:

  manu kruopose uz savaites jau kirminai.turetu but isfasuotos mazais kiekiais.ryziuose kitose kruopose jau isdziuve kirminai kieti.ka mums daryt jei gaunam tokius is parduotuves

  • Eglė:

   na, atsakingas vartotojas turėtų kreiptis į tą pačią Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. klausimas, ar jie ras tą pažeidimą ar ne… Reiktų ir parduotuvėje atidžiau pažiūrėti, ypač Norfose būna ne itin higieniška. jei byra iš maišelio grūdai – aiškus signalas.
   Dėl mažesnio fasavimo labai pritarčiau, tiek daug neišnaudojame.

 2. Panikuoju.:

  as suvalgiau saldainiu aguona ir jos buvo su kirmelem, net nepastebejau kol nepamaciau islupus saldainio dideles lervos. Ar man kas nors atsitiks? beje ten buvo turbut daug tu kiausineliu kuriuos as suvalgiau. Labai nerimauju kad ju atsiras pas mane organizme 🙁

  • Zebras su bikini:

   Viskas. Tu tapai oficialia kandziu nesiotoja ir nuo siol draudziama artintis prie sandeliu ar parduotuviu, kuriose prekiaujama minetais produktais.

 3. mantas:

  nebesuprantu kas daros. kas per velniava.. vieruvei ant lubu pilna kandziu kirmeliu, ir paciu kandziu… spintute kurioe laikau birius produktus taip ju pilna nors valau ir sveiciu. jau kiek maisto produktu ismeciau… kaip man su jeis kovoti ? gal yra koks purskalas ar tai kokie nuodai kad juos isnaikint… jau pora menesiu taip kariauju….

  • Kandis:

   Siūlau išmesti viską. Ne tik birius produktus, bet ir džiovintus vaisius, riešutus ir panašiai. Spinteles išvalyti dezinfekciniu skysčiu, ar bent actu. Ir ateityje viską laikyti hermetiniuose indeliuose. Tikrai yra tekę parsinešti pakelį kruopų su kirmėlyte. O užsiveisia jos labai greitai

 4. Anonimas:

  vorai megsta kandys

 5. labai svarbu ir tai, kad patalpos, ypatingai vonia, virtuvė, kuriose drėgmė kaupiasi labiausiai, būtų pakankamai vėdinamos. Nes drėgna terpė labai mėgstama ne tik pelėsiui, bet ir įvairiems kenkėjams veistis

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>