Kaziuko mugė jau ant nosies

Švento Kazimiero diena Lietuvoje tradiciškai minima įvairiomis liaudies meistrų, tautodailininkų mugėmis, kur žmonės pardavinėja savo pagamintus liaudiškus dirbinius, iškeptus skanėstus ar kitus tradicinius ir netradicinius maisto produktus. Ruošiantis didžiausiai ir giliausias tradicijas turinčiai Kaziuko mugei Vilniuje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena pagrindinius prekiavimo maisto produktais reikalavimus, padedančius užtikrinti, kad mugės svečiai galėtų įsigyti saugių, kokybiškų ir teisingai paženklintų maisto produktų ar paragauti tradicinių patiekalų.

Prekiautojams

Žmonės, norintys mugėse prekiauti maistu, privalo turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimus (toliau – pažymėjimas), kuriuos išduoda teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. Dažnas, norintis prekiauti tik mugės metu, norėtų gauti vienkartinį pažymėjimą, tačiau tokie pažymėjimai neišduodami. Net ir nesirengiant maisto tvarkymo veikla verstis nuolat, privalu užtikrinti pagrindinius maisto tvarkymo patalpų, personalo higienos reikalavimus, pasirūpinti tinkamomis maisto produktų pakavimo medžiagomis ir pan.. Prekybos, maisto gaminimo vietose turi būti švaru ir tvarkinga, darbuotojai, liečiantys maisto produktus, turi turėti kur nusiplauti rankas arba pakankamai kitų priemonių asmens higienai palaikyti (drėgnų vienkartinių servetėlių, popierinių rankšluosčių ir kt.). Prekiautojai privalo dėvėti švarius darbo drabužius, būti pasitikrinę sveikatą ir išklausę higienos žinių kursą.

Maisto tvarkymo įmonės, turinčios leidimus mažmeninei, didmeninei prekybai ar gamybai, gali prekiauti mugių ir švenčių metu be papildomų leidimų. Tuo tarpu viešojo maitinimo įmonės, norinčios prekiauti renginių metu, privalo pasirūpinti, kad jiems išduotuose pažymėjimuose būtų numatyta papildoma veikla – maisto tiekimas renginių metu.

Produktų laikymo ir apdorojimo reikalavimai

Pagrindinis reikalavimas – kad pirkėjams parduodami maisto produktai būtų saugūs ir kokybiški. Būtina žinoti, kad greitai gendantys produktai (žuvies, mėsos ar pieno gaminiai, konditerijos kepiniai su kremo įdarais) turi būti laikomi ne aukštesnėje kaip + 60 C temperatūroje. Negreitai gendantiems maisto produktams ypatingų laikymo sąlygų ar šaldymo įrenginių nereikia. Svarbu, kad fasuotų produktų pakuotės būtų nepažeistos. Maisto produktai turi būti paženklinti: nurodytas pavadinimas, tinkamumo vartoti terminas, sudedamųjų dalių sąrašas, grynasis kiekis, gamintojo adresas, laikymo sąlygos, kilmės šalis, alkoholio koncentracija (jei produkto sudėtyje jo yra).

Žalias ir termiškai apdorotas maistas negali būti laikomi šalia. Nepakuota šviežia mėsa, paukštiena, žuvis ir gatavi maisto produktai, skirti vartoti be papildomo šiluminio apdorojimo, gali būti liečiami tik tam skirtais įrankiais, mūvint apsauginėmis pirštinėmis. Turi būti naudojamas atskiras ir aiškiai paženklintas inventorius (peiliai, pjaustymo lentelės, samčiai ir kt. ) žaliems ir termiškai apdorotiems produktams. Be to, reikia atskirti inventorių, skirtą pieno, mėsos ar žuvies produktams, kepiniams ar daržovėms pjaustyti.

Reikalavimai transporto priemonėms

Maistui vežti skirtos transporto priemonės ir tara taip pat privalo būti švarūs. Maisto produktai turi būti sudėti į dėžes, konteinerius, padėklus, kurie būtų pakelti nuo žemės. Jei pervežami nefasuoti maisto produktai, konteineriai privalo būti su dangčiais, taip apsaugant maisto produktus nuo aplinkos taršos. Skirtingų rūšių maistas privalo būti gabenamas skirtinguose, paženklintuose konteineriuose ar dėžėse.

Jei maisto produktai yra greitai gendantys ir turi būti laikomi tam tikroje temperatūroje, transporto priemonėse turi būti įrengti šaldymo įrenginiai (šaldymo vitrinos, šaldikliai) su reguliuojamu temperatūros režimu. Šaldymo įrenginiuose turi būti kontroliniai termometrai.

Vartotojams

Mugių metu dėmesingesni turėtų būti ir vartotojai. Rinkdamiesi maisto produktus, pirkėjai turėtų pirmiausiai juos apžiūrėti, perskaityti informaciją, pateiktą ženklinimo etiketėse, atkreipti dėmesį į sudėtį, laikymo sąlygas, pasidomėti tinkamumo vartoti terminais. Pagal galimybes reikėtų įvertinti skonį, kokybę, atkreipti dėmesį, ar nepažeistos pakuotės (jei gaminiai fasuoti), o suabejojus dėl produkto kokybės, verčiau jo nepirkti.

Vis dėlto, jei mugės metu įsigytų maisto produktų sauga ar kokybė kelia pagrįstų abejonių, vartotojai turėtų žinoti, kad nedelsiant kreipusis į prekės pardavėją ar paslaugos tiekėją, nekokybiška prekė turėtų būti pakeista arba sugražinti už ją sumokėti pinigai. Nepavykus susitarti su pardavėjais, vartotojai gali kreipti į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančia nemokama telefono linija  8 800 40 403.

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , , ,

Komentarai (2)

  1. nuomone:

    Man tai baisu kaip mugese prisipirke riestainiu dar uzsikabine ant kaklo vaiksto po to tikriausia juos valgo nzn kaip zmones taip gali. Juk tiek prisigaudo visokiu mikrobu .

  2. Muge:

    Muge nesusipratusiems……

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>