Kalėdų eglutės gali būti pavojingos sveikatai

Kalėdų eglutėPrieš naujus metus parduotuvių prekystaliai užsipildo naujametiniais žaislais, dirbtinėmis eglutėmis. Tačiau mažai kas žino kad visi tie daiktai gali būti pavojingi sveikatai. Ką iš tiesų slepia iš pirmo žvilgsnio saugios eglutės ir žaislai?

Eglutė

Pati eglė labai degi ir pavojinga, kaip ir daugelis eglutės žaislų, gaisringumu. Todėl ji turi būti  statoma taip, kad jos viršūnė neliestų lubų o šakos sienų, portjerų ar užuolaidų. Jos negalima statyti prie šildymo prietaisų ir negalima degti ant jos žvakučių ir bengališkų ugnelių („šaltosios ugnies“).

Stovinti kambaryje eglė dažnai tampa alergijos sukėlėju, nors dauguma žmonių retai tai supranta. Jei alergija silpna, eglės buvimą galima nėra labai kenksmingas. Reikia tiesiog prie jos arti neiti ir jos neliesti. Tačiau sunkesniais alergijos atvejais atsiranda odos sutinimai, gali atsirasti kvėpavimo sutrikimų.

Naujametinių eglučių aukomis gali tapti ir žmonės neturintys alergijos sakams, bet sergantys kita alergijos forma. Praktiškai visos eglutės parduodamos prekybos centruose apipurškiamos chemikalais nuo kenkėju ir saulės spindulių poveikio. Be to , eglės kartais dar apipurškiamos cheminiais mišiniais sugančiais jas nuo užsidegimo. Naudojamos cheminės medžiagos nuodija orą, kenkia aplinkai ir daro neigiamą poveikį žmonių, ypač vaikų, sveikatai dažnai sukeldamos alergines reakcijas.

Sužinoję apie gyvų eglučių kenksmingumą, dauguma gali nuspręsti jų atsisakyti, teikdami pirmenybę dirbtinoms eglėms. Tačiau ir jose slypi pavojai mūsų sveikatai. Norint apsisaugoti rekomenduojama pirkti tik sertifikatus turinčias prekes. Dirbtinos eglutės ir dauguma eglutės žaislų gaminami iš sintetinių medžiagų. Jos gaminamos naudojant dažus ir kitas medžiagas, kurios gali pakenktinut ir suaugusių žmonių sveikatai, jau nekalbant apie vaikus. Minėti gaminiai  turi turėti higieninius vertinimus ir sertifikatus.

Dirbtinės kiniškos eglutės dažnai gali  sukelti rimtas alergijas. Jos gali būti gaminamos iš atliekų, kurių sudėtyje dažnai būna labai kenksmingų mūsų organizmui medžiagų. Todėl įsigijus tokią eglę, gali pasireikšti alergija, o blogiausiu atveju, tokios eglutės naudojimas gali sukelti apsinuodijimą. Toksiškumo laipsnis padidėja tada, kai ant tokios eglutės pakabinama girlianda kuri kaitina ją, kelia jos temperatūrą ir taip paskatina dar didesnį kenksmingų medžiagų išsiskyrimą.

Kalėdų eglutės žaisliukaiEglučių žaislai

Įprastinius  stiklinius eglučių žaislus palaipsniui baigia išstumti naujos kartos pigesni žaislai iš plastiko. Stikliniai eglutės žaislai, nors ir yra trapūs, tačiau nekelia pavojaus žmonių sveikatai. To negalima pasakyti apie naujuosius žaislus iš plastiko, kurie neigiamai veikia sveikatą. Didžiausią žalą žmogui daro dažai kuriais padengtas gražus ir ryškus žaislas.

Cheminės medžiagos, esančios nekokybiškuose dažuose, labai toksiškos, jas įkvėpiant galima sunkiai apnuodyti kvėpavimo takus. Daugelyje dažų yra kancerogenų

Tačiau ir žinodami visa tai žmonės perka abejotinos kokybės naujos kartos žaislus. Juos perkant patartina paprašyti kokybės sertifikato.

Didžiausia eglučių žaislų kenksmingumo problema yra ta, kad jie netestuojami, o jiems neišduodami  sertifikatai. Žaislai eglutėms puošti nelaikomi vaikų žaislais, nors juose kartais randama formaldehido, gyvsidabrio ir kitų toksinių medžiagų, kurios išsiskirdamos nuodija orą patalpose.

Paskutiniais metais buvo pastebėta nauja blogos  kokybės eglučių žaislų alergijos rūšis. Jos priežastis yra ta, kad žaislų eglutėms puošti sudėtyje dažnai yra nuodingi dažai paliekantys pėdsakus ant rankų. Net prisilietimas prie tokių žaislų gali sukelti odos suerzinimą.

Nemalonus kvapas sklindantis iš eglučių žaislų – didelio jų toksiškumo požymis. Visa tai gali labai pakenkti vaikų sveikatai. Renkntis žaislus, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad žaislai nebūtų lipnūs o jų dažai būtų patvarūs ir tolygiai juos dengtų.

Labai stiprią alergiją gali sukelti ir žvakės. Jų naudojimas gali smarkiai pakenkti sveikatai. Degant nekokybiškoms Kalėdinėms žvakėms gali išsiskirti švinas, gyvsidabris, suodžiai, įvairiūs aromatiniai junginiai ir toksinai. Visa tai labai neigiamai veikia bet kurio amžiaus žmonių, ypač vaikų ir pagyvenusių, širdies – kraujagyslių ir nervų sistemas.

Statistikos duomenimis po naujametinių švenčių pas gydytojus atvedama daug vaikų. Gydytojų nuomone daug tėvų naudoja naujametinę atributiką – žvakes, „šaltas ugnis“ ir kitą Kalėdinę atributiką. To nesuprasdami jie gali žaloti vaikų sveikatą.
Labai pavojingi senoviški eglučių žaislai. Nesenai buvo nustatyta, kad dalis eglučių žaislų pagaminti prieš 40 – 60 metų padengti švytinčiomis tamsoje medžiagomis pavojingi gyvybei. Švytinčios medžiagos sudėtyje gali būti radžio druskų, kurios, net ir praėjus daug metų nuo žaislų pagaminimo, kelia didžiulį pavojų aplinkiniams.

Jonas Jukonis

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: ,

Pakomentuok. Būk pirmas!

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>