Grybautojų dėmesiui!

Įsibėgėja grybų sezonas. Kiekvienas grybautojas ir grybų valgytojas norėtų žinoti ar grybai yra saugūs vartoti – nėra užteršti radioaktyviomis ar kitomis kenksmingomis sveikatai medžiagomis.

Yra žinoma, kad grybai sugeba sutraukti iš aplinkos ir vaisiakūniuose sukaupti įvairių medžiagų. Valgomų grybų micelis yra labai svarbus teršalų sulaikymui viršutiniame miško dirvos sluoksnyje, kuris kaip savotiška kempinė, kaupia ir radioaktyvius elementus.

Pagal Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktų reikalavimus grybuose radioaktyvusis cezis (137Cs) turi būti ne daugiau kaip 600 bekerelių kilograme (Bq/kg).

Atliekant radiologinių ir kitų kenksmingų likučių maisto produktuose kontrolę, per šių metų sausio – liepos mėnesius Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratorijose atlikti 36 grybų tyrimai radioaktyvių medžiagų (cezio) ir 1411 sorbo, benzoinės rūgšties, pesticidų liekanų, sunkiųjų metalų atžvigiu.

Daugiausiai mėginių ištiriama iš Vilniaus regiono, Varėnos miškų, kuriuose po Černobylio avarijos iškrito daugiau radionuklidų, tarp jų ir radioaktyviojo cezio (Cs-137).

Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktoriaus Gedimino Pridotko, šalies grybuose tarša pesticidais ar radioaktyviomis medžiagomis normų neviršija. „Iš visų suvartojamų maisto produktų grybai sudaro labai mažą raciono dalį. Be to, daugiau grybų valgome tik esant jų rinkimo sezonui. Tad baimintis nėra pagrindo“, – tvirtina G.Pridotkas.

Į Lietuvą importuojami grybai iš trečiųjų šalių (Baltarusijos, Rusijos Federacijos, Ukrainos) yra nuodugniai tiriami – tikrinama kiekviena įvežamų grybų siunta. Daugumoje mėginių 137Cs savitieji aktyvumai neviršijo 20 Bq/kg. Atliekant grybų tyrimus kitų minėtų rodiklių atžvilgiu, neatitikimų nerasta. Eksportui tirtuose grybuose, (daugiausia tai buvo voveraitės) padidintos radioaktyviosios taršos taip pat nenustatyta.

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , , ,

Pakomentuok. Būk pirmas!

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>