Erkės ne baubas, erkės – rimtas pavojus

erkesKai mano bičiulis dirbantis ir gyvenantis Vilniaus centre namo parsinešė erkę, išsigandau. Jis nebuvo Vingio parke, bet duše aptiko į blauzdą įsisiurbusią erkę. Ar tikrai tų erkių reikia bijoti? Garsi prancūzų dainininkė susirgo sunkia liga po berods nekalto erkės įsisiurbimo.

Pasaulyje skaičiuojama apie 850 erkių rūšių, iš jų mažiausiai 8 rūšys gali būti įvairių ligų sukėlėjų pernešėjai. Erkė yra hematofaginis ektoparazitas, todėl išgyvena tik siurbdama kraują iš stuburinių gyvūnų. Taksonomiškai erkės gali būti klasifikuojamos į dvi šeimas, tai yra Ixodidae (kietosios erkės), kurios turi dorsalinį skydelį ir Argasidae (minkštosios erkės). Erkės yra laikini žmogaus ir gyvūnų parazitai, agresyvūs kraujasiurbiai ir ligų platintojai, kurių vystymasis gana sudėtingas (kiaušinis, lerva, nimfa, suaugusi erkė). Žmonių ir veterinarinėje medicinoje didelę reikšmę turi Ixodidae erkės. Šioms erkėms reikia vieno pasimaitinimo krauju, kad iš lervos stadijos pereitų į nimfos stadiją ir dar vieno pasimaitinimo, kad virstų suaugusia erke. Ypatingai aktyvios jos tampa ankstyvą pavasarį, vos žemės temperatūra pasiekia +5–+7°C.

Kovo-spalio mėnesiai yra erkių sezoninio aktyvumo pikas. Erkių aktyvumo trukmė ir jų dinamika tiesiogiai priklauso nuo meteorologinių ir klimato sąlygų. Erkėse gali būti nustatomi virusai iš 6 virusų šeimų, kurioms priklauso 8 virusų gentys ir 35 virusų rūšys, jų tarpe vieni iš svarbesnių yra Flavivirus, Nairovirus ir Orbivirus genčių virusai, priklausantys Flavi-, Bunya- ir Reoviridae virusų šeimoms. Svarbiausios virusinės ligos, kurias platina erkės, yra erkinis encefalitas, Omsko hemoraginė karštligė, Louping-ill liga ir Krymo-Kongo hemoraginė karštligė. Be šių ligų reikėtų paminėti ir erkių pernešamas parazitines bei bakterines ligas, kurios yra nustatomos Europoje – Laimo liga (boreliozė), tuliaremija, anaplazmozė, erlichiozė ir riketsijozė, įskaitant Q karštinę ir babeziozę.

Erkinis encefalitas (EE) Europoje yra klasikinė gamtinė židininė virusinė zoonozė, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV) ir viena iš svarbiausių ir pavojingiausių erkių platinamų virusinių ligų. Ši erkių platinama virusinė liga yra viena iš dažniausiai Europoje paplitusių erkių pernešamų ligų ir šios ligos svarba Europoje nuolat didėja. Ypač plačiai Lietuvoje paplitusi Europinė miško erkė – Ixodes ricinus. Šios rūšies erkės randamos visuose Lietuvos rajonuose, todėl yra didelė rizika užsikrėsti šia per erkių įkandimus plintančia virusine liga.

erkes1EEV perdavimo kelias žmonėms nuo gyvūnų gali būti ir alimentinis – kai erkės nėra tiesioginės šios ligos kaltininkės. Šiuo atveju jos užkrečia ožkas, karves, o žmogus užsikrečia vartodamas tokių gyvulių nevirintą pieną arba jo produktus. Žmonių užsikrėtimui EEV labai svarbūs atrajotojai – avys, ožkos, mažiau – galvijai, kurie yra erkių šeimininkai ir potencialus EEV infekcijos šaltinis žmonėms. Ožkų organizme EEV cirkuliuoti pradeda 4 dieną po užsikrėtimo. Neutralizuojančius antikūnus kraujo serume galima aptikti 10 – 13 dieną, jie gali išsilaikyti daugiau nei metus. Viremijos metu, antrą arba trečią dieną po užsikrėtimo, EEV nedidelėmis koncentracijomis 3 – 7 dienas išskiria su pienu. Remiantis mokslininkų pateiktais duomenimis, yra žinoma, kad virusas gana ilgai išsilaiko piene ir pieno produktuose.

Pagrindinė priemonė žmonėms apsisaugoti nuo susirgimo erkiniu encefalitu yra aktyvi imunoprofilaktika (skiepai). Tai efektyviausia priemonė ligai išvengti, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse. Rekomenduojama nenaudoti termiškai neapdoroto ožkos pieno ar jo produktų maistui, ypač jeigu žmonės nėra pasiskiepiję prieš EEV. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant +70ºC temperatūrai – per 5 minutes.
Gyvūnų apsaugai nuo erkių gamtoje rekomenduotina naudoti erkes atbaidančias priemones (repelentus).

 

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: , ,

Komentarai (4)

  1. Regina:

    Priimi visa šita, kas parašyta, kaip farmacijos tinklo reklamą. Paprasčiausias klausimas: kokių priemonių Lietuvoje imamasi siekiant tas erkes išnaikinti?
    Aiškinimas, kad kiekvienais metais jų daugėja, tai rodo, kad asmenys, atsakingi už žmonių sveikatą, yra neveiksnūs, nemokšos, arba paprasčiausiai, nieko neveikia, o už darbą/nedarbą, žinoma, nevengia paimti atlyginimą.

  2. Reda:

    Labai teisingas Reginos komentaras. Užsugom miškingoj vietovėj, kur dar vaikai būdami vos ne kiekvieną dieną praleisdavom miškuos, bet nei karto nebuvo įsisiurbus erkė, o dabar baisu kas daros, pilni miškai, laukai, parkai, sodai…

  3. Tikrai erkiu nenusakomai padaugeje. Pritariu Redai. Kieme visad trumpai pjauname veja, isnaikinome tujas, nes teko skaityti, kad jose erkes megsta apsigyventi. Stengiames palaikyti maksimalia tvarka tiek kieme, tiek namuose, juolab vaikai yra alergiski, tad ir skiepyti negalime.

  4. taip taip, ne baubas, kai turi skiepą, o gyvūnus esi aptepęs lašiukais nuo erkių arba antkaklį specialų uždėjęs..:)

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>