Buitinė chemija, kosmetika, parfumerija – kas gali kenkti sveikatai

Parduotuvėse - gausus buitinės chemijos pasirinkimas

Chloras, anglies dioksidas, fenolis, formaldehidas, acetonas, amoniakas, fermentai, abrazyvai, enzimai, aromatizatoriai, tai tik dalis medžiagų galinčių pakenkti sveikatai. Visos jos biologiškai agresyvios. Žinoma, kad aplinkos užterštumas  panašiomis cheminėmis medžiagomis sukelia  įvairius susirgimus – dermatitą, bronchinę astmą. Nenuostabu, kad oras lauke keturis kartus švaresnis nei mūsų butuose. Po atliktų švarinimo darbų oras užsiteršia net septynis kartus labiau.

Buitinė chemija labai dažnai būna odos suerzinimo, uždegimų ar egzemų priežastimi. Lakūs organiniai junginiai erzinančiai veikia akių gleivinę sukeldami uždegimus. Kai kurios cheminės medžiagos, esančios buitinės  chemijos sudėtyje, sukelia smegenų kraujagyslių išplėtimą, sukelia migreninius skausmus. Buitinė chemija neigiamai veikia net virškinimą, sukelia pykinimą ir rėmenį, padidėjusį seilių išsiskyrimą. Skrandžio ir žarnyno sutrikimai gali atsiliepti ir nervų sistemos  veiklai. Tai pasireiškia nuovargiu ar padidėjusiu jautrumu. Žmogaus organizmo reakcija buitinei chemijai priklauso nuo jo imuninės sistemos. Labiausiai buitinei chemijai jautrūs vaikai, sergantys alergijomis, žmonės su jautria oda, nėščios moterys.

Visas kenksmingas medžiagas esančias ne tik buitinės chemijos sudėtyje, bet ir kosmetikoje ir parfumerijoje galima suskirstyti į grupes:

  • Pažeidžiančios endokrininių liaukų darbą ( negatyviai veikia biologinius procesus iššaukiančius neuropatologinius, elgsenos ir reproduktyvinius pažeidimus)
  • Išliekančios ilgą laiką neskildamos aplinkoje
  • Bioakumuliacinės (susikaupiančios mūsų organizme ir gebančios persiduoti iš kartos į kartą)

Tarp kenksmingų medžiagų labiausiai pavojingi laikomi  parabenai, kurie randami šampūnuose, kremuose, dezodorantuose ir per odą lengvai prasiskverbiantys  į organizmą. Ardo endokrininę sistemą, sukelia alergiją.

Ftalatai yra gausiausiai naudojami ir labiausiai paplitę, neigiamai veikiantys vyrų reprodukcinę sistemą. Kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, gali sukelti astmą. Jų yra lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonėse, nagų lake, dažniausiai nėra minimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Būtent dėl ftalatų minkštėja oda, lengviau į odą įsigeria kremas.

Kvapiosios medžiagos yra sintetinės, pagamintos iš naftos. Titano dioksidas lengvai prasiskverbęs per odą į limfinę sistemą toksiškai veikia organizmą.

Triklozanas – antibakterinė medžiaga naudojama gaminant dezodorantus, dantų pastą, intymios higienos priemones, servetėles, muilą, burnos skalavimo skystį. Jis kaupiasi organizmuose, gali sukelti vystymosi sutrikimus. Alkilfenolas etoksilas – galintis pažeisti endokrininių liaukų darbą, randamas, kai kuriuose skalbimo milteliuose, dėmių  valikliuose, plaukų dažuose, plaukų priežiūros priemonėse.

Greitai garuojantys organiniai junginiai – tulenas, keliantis pavojų gimti vaikui su neurologiniais sutrikimais ir atsiliekančiu vystymusi bei ksilenas galintis iššaukti įgimtus defektus. Jo daugiausiai yra oro gaivikliuose.

Laukite tęsinio                                                     Jono Jukonio ir nevartok.lt informacija

Kategorija: Naudinga žinoti | Žymės: ,

Komentarai (1)

  1. Lina:

    Vienas pavojingiausiu yra triklozanas.Ypac jeigu jo gauna vaikai.

Rašyti komentarą

Galite naudoti šias XHTML žymes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>